A sipoly szó jelentése cső, vagy síp. Az elnevezés nem véletlen, hiszen ez egy kóros összeköttetést jelöl a végbél és a bőr között. Ez sok esetben csupán egy kis gombostűfejnyi nyílás keletkezik, amely a bőr felmaródásával, viszketésével, váladékozásával járhat. Bár alapvetően bármilyen életkorban előfordulhat, jellemzően a 30-as éveink vége felé jelenik meg.
Nem csak a megfelelő higiéniánk múlik
Bár sokan gondolják, hogy a sipoly a nem megfelelő higiénia miatt alakul ki, ám tulajdonképpen semmi köze hozzá, nincs is kifejezett kiváltó oka. Olyannyira, hogy akár csecsemőnél is előfordulhat, veleszületett betegségként.
Mi is történik ilyenkor?
A végbélben az izomréteg között olyan tasakok vannak, amelyekbe mirigyek nyílnak. Ezeknek a mirigyeknek a gyulladása vagy másfajta elváltozása miatt nyílás keletkezhet és gennyel teli tasak alakul ki. Ez a gennygyülem a végbélnyílás mellett vagy magától kinyílik, vagy sebészileg kell megnyitni. Ezt követően a tályog lassan és hosszan gyógyul, helyén az esetek nagyjából 80 százalékában sipoly marad vissza. Sok esetben a sipoly például autoimmun betegségek jele is lehet. Ugyanakkor lehet a végbélsipoly kiváltó oka valamilyen sérülés is.
A végbélsipoly kezelése
A kezelés módja a sipolyjárat megszüntetése, amelyhez mindenképpen szakember segítségére van szükség. Nehéz megmondani, mekkora az esélye a végleges gyógyulásnak, éppen ezért fontos, hogy tipikus tünetek jelentkezése esetén minél hamarabb orvoshoz forduljon.