A szemölcsök fajtái és kezelésük

Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    A szemölcsök sok kellemetlenséget tudnak okozni az embernek, hiszen bár vannak olyanok, amelyek maguktól eltűnnek akár néhány nap alatt, sokszor viszont akár hónapokig vagy évekig is kitartóan maradnak. Vírus által terjednek, amelyek megtelepedését a sérült bőr, valamint a gyenge immunrendszer is támogathatja.

    Vírusos mivolta miatt sok típusa szimplán azáltal terjed, hogy vakarjuk, éppen ezért érdemes ennek elejét venni és már az első megjelenésekor a megfelelő kezelést alkalmazni. Többféle szemölcsöt különböztetünk meg, kialakulásában szerepet játszik a bőrfelület épsége, ugyan is a különböző sérülések utat nyitnak a vírus behatolásának. További terjedési módja nemi úton is történhet, így az óvszer használata kiemelt jelentőségű ezen fertőzések elkerülésében. A következőkben összefoglaljuk a leggyakoribb szemölcstípusokat és jellemző tulajdonságaikat.

    A közönséges szemölcsre is fontos odafigyelni

    A közönséges szemölcs leggyakrabban a kézfejen, ujjak között és a lábfejen jelenik meg, általában borsó nagyságú, felülete pedig karfiolszerű. Lehet fehér, szürke vagy barna színű. Rendszerint semmilyen panaszt nem okoz, csupán esztétikai problémák vannak vele. Ennek ellenére érdemes figyelni, ha váladékozni vagy esetleg vérezni kezd, akkor mindenképpen ajánlott szakembert felkeresni.

    Uszodaszemölcs

    Ezek a fényes felületű, félgömb formájú szemölcsök jellemzően strandokon, uszodában terjednek, innen ered az elnevezése. A jó hír az, hogy teljesen ártalmatlanok, a himlővírusok közé tartozik, ellentétben a többivel. Kezelése történhet fagyasztással vagy ha arra van szükség, sebészeti úton történő eltávolítással.

    Talpi szemölcsök

    Elsősorban a talpon jelennek meg és igen nagy fájdalmat tud okozni a jelenlétük. Bár kívülről csak egészen kis részük látszik, belülről kifejezetten nagyok, éppen ezért nem egyszerű megszabadulni tőlük Ráadásul amennyiben nem távolítják el maradéktalanul, a szemölcs szinte biztosan kiújul. A szemölcsök barnás vagy szürkés színűek, a sötét kis pöttyök pedig a járás okozta apró bevérzések.
     

    Lógó szemölcsök

    Az úgynevezett lógó szemölcsök, hosszúkás, szálas kinövések, amelyek jellemzően az arcon, a nyakon, az ajkak környékén, a szemhéjon, az állon és a homlokon alakulnak ki. Nagyon könnyen terjednek, elég hozzá a fertőzött személyt megérinteni, és egyik testfelületről a másikra is átvihető. Mivel érzékeny testfelületeken alakul ki, csak orvos távolíthatja el őket.

    Futószemölcs

    Leginkább gyerekeknél és fiataloknál fordul elő, jellemzően az arcon, a csukló környékén, a kézfejen és az alkaron alakulnak ki, kinézetük miatt pedig sokszor összetévesztik őket az anyajegyekkel. Éppen ezért fontos mielőbb orvoshoz fordulni miatta.

    Szeborreás szemölcs

    Ezek a lencse alakú jóindulatú bőrelváltozások rendszerint a kor előrehaladtával jelennek meg. Mivel csak szakember tud különbséget tenni a jó- és rosszindulatú elváltozás között, mindenképp mutassa meg bőrgyógyásznak, ha ilyet észlel!

    Genitális szemölcs

    A nemi szerveken kialakuló szemölcsöt HPV vírus okozza, amely jellemzően nemi úton terjed. Alattomos betegség, hiszen a tüneteit tekintve nagyon sokáig teljesen észrevétlen maradhat, Maga a szemölcs sokszor égő fájdalom kíséretében jelentkezik. Kialakulhat a szeméremtesten, a hüvely nyílásnál, a méhszájon, de akár a végbélben is. A férfiak ugyanúgy fertőződhetnek, jellemzően a péniszen vagy a végbél területén alakulnak ki a szemölcsök.

    Hogy lehet megelőzni a szemölcsök kialakulását?

    A legjobb megelőzés e téren a fokozott odafigyelés. Az uszodában és a strandon például mindig a saját törölközőnket használjuk, valamint ajánlott az úszás után rögtön lezuhanyozni. Nyílt sebbel soha ne menjünk medencébe, mert könnyen bejuthatnak a kórokozók a bőr mélyebb rétegeibe. A közönséges és futó szemölcs esetében ne piszkáljuk az elváltozásokat, mert azzal elősegítjük terjedésüket! A nemi szerven kialakuló szemölcsök megelőzésére használjon óvszert, valamint partnerével tisztázza az esetleges fertőzöttség jelenlétét.

    Milyen eljárások léteznek az eltávolításukra?

    A lefagyasztás, valamint a sebészi eltávolítás az a két eljárás, amit ilyen esetekben alkalmaznak. Az előbbi esetén az orvos -196 oC-os folyékony nitrogénnel fagyasztja le a szemölcsöt. A szemölcs körül ennek hatására hólyag keletkezik. Legkorábban egy hét múlva esik le a szemölcs. Az utóbbinál pedig a szakember levághatja éles sebészi ollóval vagy leégetheti. Mindkét módszer sebeket hagyhat hátra.

     

    A szemölcsök megjelenését követően azonnal forduljon orvoshoz, és semmi esetre sem kezdje el otthon kezelni az elváltozást.

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező