A benőtt köröm okai között tartjuk számon a szűk lábbeli viseletét, a köröm és lábujjak gombás fertőzését, valamint a körömágy sérüléseit és a körmök nem megfelelő ápolását.
A benőtt köröm kezelését javasolt sebész szakorvosra bízni, ugyanis nem megfelelő ellátás okán újra kiújulhat. Végleges megoldást a műtéti eljárás hozhat, így érdemes rögtön sebészhez fordulni. A benőtt köröm területét először lefertőtleníti, majd érzésteleníti a sebész, ezt követően lézerrel, vagy egyéb műtéti eszközt választva távolítja el a túlnőtt körömlemezt. A műtét végén a lábujjra fedőkötést helyez az orvos, melynek további kezeléséről tájékoztatást nyújt a betegnek. Szükség lehet a kötés cserélésére, továbbá a sebet óvni kell a víztől és a mechanikai ártalmaktól.
Cukorbetegség esetén gyakori a bőr gombás fertőzése, bőrkeményedés, valamint a szövetek regenerációja is csökkent. A kisebb sérülések is akár krónikus sebbé válhatnak, így a körömápolást ajánlott pedikűrös szakemberre bízni. A lábfejet és lábszárat minden nap ellenőrizni kell, hogy az idegkárosodás következtében észrevétlenül maradt-e valamilyen sérülés. A bőrszárazság ellen hidratálókrémmel védekezhet, a sérülések fertőtlenítéséről pedig rendszeresen gondoskodni kell!
A benőtt köröm kialakulását megelőzhetjük, ha lábbelinket gondosan megválasztjuk, valamint a körmök ápolását pedikűrös szakemberrel végeztetjük el. Amennyiben diabétesszel küzdünk, úgy fokozott figyelmet kell fordítanunk bőrünk egészségére, ugyanis megelőzhetjük a súlyosabb szövődményeket, úgy mint a sebek elfertőződését és krónikus sebek kialakulását.