A fagyás okozta sérüléseket négy kategóriára osztjuk. Elsőfokú fagyás esetén a bőr elszíneződik, zsibbad és ödéma alakul ki. A felső bőrréteg hámlani kezd, mely több hétig is fennállhat. Másodfokú fagyás jele a hólyagok megjelenése, melyek több hétig is jelen lehetnek. A későbbiekben helyükön elvékonyodik a bőr, pörkösödés jön létre, valamint fájdalom is fellép. Harmadfokú fagyás éles fájdalommal jár, a bőr felső rétege, de akár a mélyebb bőrrétegek is érintettek lehetnek. Ödéma, hólyagok és súlyos szövetkárosodás alakul ki, mely gyakran jár fekély kialakulásával. Gyakori az amputáció szükségessége.
A fagyási sérülés ellátását azonnal meg kell kezdeni. Az adott testrészt fokozatosan fel kell melegíteni, dörzsölni és forró vizes fürdőt tilos alkalmazni. A felmelegítést követően fertőtleníteni kell az érintett területet, hogy elkerüljük a fertőzések kialakulását. Amennyiben a fagyás súlyos mértékű, sebészeti beavatkozás is szükségessé válhat. Az elhalt szöveteket műtéti úton távolítja el a sebész szakorvos, továbbá a végtag elhalása okán amputációra is sor kerülhet.
Télen fokozottan ügyeljünk testünk védelmére, a réteges öltözködés segít megtartani a szervezet maghőmérsékletét. Ezen időszakban gondoljunk az otthontalan embertársainkra is, akik fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ha van lehetőségünk, adományozzunk meleg ruhát, takarót, cipőt, ezzel is hozzájárulva mások egészségének megőrzéséhez.