Akut sebként tartjuk számon a vágott, horzsolt, szúrt, lőtt és harapott sebeket. Ezen sebtípusok közül leggyakrabban a harapott seb fertőződik el, ugyanis az állat nyálában lévő kórokozók könnyen a sebbe kerülnek, továbbá a sérülés mélysége akár a csontokig is érhet.
Krónikus sebeknek hívjuk azokat a sebeket, melyek 6 héten belül sem regenerálódnak. Ide tartoznak a fekélyek, felfekvéses sebek, valamint a diabétesz okozta krónikus sebek. Mivel a hegesedés nem következik be, tulajdonképpen nyílt sebről beszélünk. Fokozottan fontos a rendszeres sebápolás, ugyanis ezen sebeknek rossz a gyógyhajlama, az elfertőződés kockázata igen nagy. A cukorbetegség szövődménye a sebgyógyulás zavara, így ez esetben kiemelten ügyelni kell a kisebb sérülések gondos fertőtlenítéséről és kötszerrel való ellátásáról.
A seb elfertőződésének fő tünetei közé tartozik a bőrpír, a váladékozás, súlyosabb esetben akár hidegrázás és láz is társulhat. Így akár akut, akár krónikus sebről van szó, minden esetben a sebápolás szabályai szerint kell eljárni. Kisebb sebeket otthonunkban is elláthatunk, ehhez sebfertőtlenítő oldatra és kötszerre lesz szükség. Súlyosabb sérülések, mint például kutyaharapás ellátására forduljunk sebész szakorvoshoz, ugyanis műtéti beavatkozásra is szükség lehet. A krónikus sebeket sebkezelő specialistára ajánlott bízni, aki szakszerűen ellátja a fekély kezelését, és kiválasztja a leginkább megfelelő intelligens kötszer típusát.
Amennyiben úgy ítéli, hogy sérülése ellátását otthonában nem tudja elvégezni, illetve erős vérzés is fennáll, úgy javasolt egy sebápolási centrumot felkeresni, ahol célzott ellátásban részesülhet.