A szepszis első tünetei közé tartozik a hidegrázás, hőemelkedés, majd láz, továbbá a légzés és pulzusszám megemelkedése. A nyirokerek gyulladását piros csík jelzi, leggyakrabban ez jelenti a szepszis diagnózisát. Ezt követően alakul ki a szeptikus shock, amely időben történő észlelés esetén visszafordítható állapot. Amennyiben a beteg nem reagál a kezelésre, úgy a vérnyomás további csökkenésével sokszervi elégtelenség, majd halál következik be.
A sérülés bekövetkeztekor azonnali ellátásra van szükség. Amennyiben van rá lehetőség, elsőként fertőtleníteni kell az érintett területet, a sebbe került idegen anyagokat pedig el kell távolítani. Az ereket érintő traumák ellátását nyomókötéssel kell ellátni, erre jellemzően gézlapból kialakított nyomópárnát alkalmaznak, amit pólyatekerccsel rögzítenek. Amennyiben a kötés átvérzik, újabb nyomópárnát kell felhelyezni a már rögzített kötésre, eltávolítani azt szigorúan tilos! Sebész szakorvos állapítja meg a sérülés kiterjedését és mélységét, így a sebzárás módszerét is. Az állapot súlyosságát tekintve a szakorvos antibiotikumos kezelést is elrendelhet. Amennyiben a sebgyógyulást gátolja tályog vagy sipoly kialakulása, úgy további műtéti beavatkozásra lesz szükség.
A szepszis megelőzése nagyban függ az ellátás idejének megkezdésétől. Súlyos sérülés esetén azonnal hívjon mentőt, könnyebb sérülések esetén pedig keressen fel egy sebápolási centrumot, ahol szakszerű ellátásban részesülhet!