Az égés súlyossága a sérülés mértékétől függ; az érintett testfelület nagyságától, az égés mélységétől, a sérült általános állapotától és életkorától, valamint attól, hogy mely testrész érintett. Ez határozza meg azt is, hogy szükséges-e azonnal orvoshoz fordulni.
A legenyhébb elsőfokú égés esetén a hámrétegnek a legfelső rétege sérül. Tünetei a feszes, piros fájdalmas bőrfelület. Ebben az esetben elegendő az otthoni kezelés; hideg víz alá tartani a sérült részt, és egy napra fedőkötést tenni a sérült területre. A fájdalom enyhítésére aloe vera tartalmú krémeket javasolt használni. A gyógyulási várható ideje körülbelül hét nap.
A másodfokú égés során már a hám több rétege sérül, ennek következtében a bőrön hólyagok keletkeznek, felszíne nedves lesz és kifejezetten erős fájdalomérzet társul a sebhez. Mindenképpen szakember segítséget kell kérni, ha ezek a hólyagok felszakadnak, mert fertőzést okozhat!
A harmadfokú sérülés esetében már mélyen ülő hólyagokat tapasztalhatunk és a bőr színe megváltozik, szürke lesz, ami szövetelhalásra utal. Megtévesztő lehet, hogy a fájdalomérzet ezzel szemben nem olyan nagy, hiszen a súlyos sérülés következtében elhalnak az idegek. A legsúlyosabb, negyedfokú égés esetén is hasonló tüneteket tapasztalhatunk, mint a harmadfokú esetén, de ebben az esetben az izom és a csont szövetei érintettek. Mindkét esetben haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!
Mindegyik égési sérülés esetén az első és legfontosabb lépés a sérülés azonnali hűtése, hogy enyhítsük a fájdalmat és megakadályozzuk a szövetek további károsodását.