A műtétet igénylő sérülések ellátása steril körülmények között kell, hogy történjen. A beavatkozáshoz használt eszközök, valamint a szakorvos személyi higiénéje hozzájárul a sterilitás megőrzéséhez. A sebgyógyulás idejét nagyban befolyásolja a sérülés mérete, valamint az immunrendszer állapota. Leggyakrabban baktérium okozza a fertőzést, mely cukorbetegség esetén még nagyobb veszélyt rejt magában. Cukorbetegség esetén a sebgyógyulási idő jelentősen megnő, így a különböző fertőzések is gyorsabban alakulnak ki. A szövetek elégtelen vérellátása csökkenti az ellenállóképességüket, így a bőrre kerülő kórokozók könnyen elszaporodnak.
Az elfertőződés legszembetűnőbb jele az érintett terület vörös színű elszíneződése, a duzzanat, fájdalom és a váladékozás. Súlyosabb esetben akár láz és ájulás is bekövetkezhet. Amennyiben a műtétet követő 5 napon belül észleli ezen tünetek valamelyikét, azonnal forduljon orvoshoz! Jellemzően a seb fertőtlenítésével és antibiotikumos kezeléssel hárítható el a gyulladás. Amennyiben az orvos a szövetek elhalását észleli, annak sebészi úton történő eltávolítására szükség lehet.
A fertőzés elkerülése érdekében a kötést mindig cserélje le, ha azt víz vagy szennyeződés éri. A kádban való fürdéstől tartózkodni kell a varratszedés idejéig, ajánlott a sérülés környékét egy benedvesített kendővel tisztítani, valamint rendszeresen kötést cserélni. A nehéz, megerőltető fizikai munkavégzés is kerülendő, ugyanis a bőr húzódásával a sebszélek elválhatnak egymástól, valamint a varratra is negatívan hat.