A kompressziós harisnya alkalmazása során a mélyvénás rendszer vérellátása javul. A felületes vénákra ható szorítás következtében a vér a mélyebb vénákba jut, megszüntetve ez által a vér pangását. A vénafal így kevésbé van nyomásnak kitéve, a vénabillentyűk épségének megőrzését jelentős mértékben elősegíti rendszeres használata. A kompressziós harisnya viselése gondos odafigyelést igényel, ugyanis mind az erek állapotától, mind a mérettől függően különbözőek kaphatók. A harisnya erősségét 4 fokozatra osztjuk aszerint, hogy megelőzés vagy krónikus vénás elégtelenség miatt alkalmaznánk.
A harisnya felhelyezését először szakorvos vagy szakasszisztens mutatja meg, ugyanis ha nem jó helyre helyezzük akár károsodást is okozhat. Megkülönböztetünk bokazoknit, lábszárra helyezhető harisnyát, valamint combtőig húzható harisnyát. A szakorvos fogja elrendelni, hogy melyik méretre van szüksége attól függően, hogy a láb mely részét érinti a vénás elégtelenség.
A kompressziós harisnyát érdemes reggelente felhelyezni a lábszárra, ugyanis ébredés után kevésbé duzzadt és gyulladt az érintett terület. Amennyiben nehezen tudja felhúzni a harisnyát, érdemes szakorvosával egyeztetnie a méretet és kialakítást illetően. A harisnyának pontosan illeszkednie kell a bokához és a sarokhoz, továbbá két ujjnyi szoros lehet. Éjszaka nem kell hordani a zoknit, érdemes két pár harisnyát beszerezni, hogy minden nap tisztát viselhessen.
A kompressziós harisnya mind a megelőzésben, mind a kezelésben használatos eszköz. Az ülő életmódot folytatóknak is tanácsos hordani, ugyanis a több órán keresztül tartó ülés által csökken a lábszárakban a vérkeringés és megnő a trombózis kialakulásának veszélye.