Az alábbiakban egy sebkezelési útmutatót adunk kézhez, mely lépésről lépésre adja meg a sebápolás menetét.
-
A sebfertőtlenítés megkezdése előtt alaposan mossunk kezet, tanácsos kesztyűt is húzni az eljárás idejére. A kesztyű nem csak a sérült egészségét védi, hanem az ellátást nyújtóét is, mivel vér útján különböző fertőzések és betegségek képesek terjedni.
-
Elsőként a sérült terület környékének fertőtlenítését kell elvégezni. Sebfertőtlenítésre alkalmas szereket a gyógyszertárból könnyen beszerezhetjük, jellemzően spray és oldat formában kaphatóak a különböző készítmények. A sérült területet fertőtlenítőszerrel átitatott gézlappal tisztítsuk meg. A sebbe került idegen testeket, mind például szilánk, kavics távolítsuk el.
-
A seb mérete és mélysége határozza meg a kötszer fajtáját. A súlyos vérzések esetén nyomókötést kell alkalmazni, a felületi sérüléseket pedig fedőkötéssel kell bekötni. Nyomókötéshez sebpárnát; felületi sérülésekhez sebfedő lapot és öntapadó kötésrögzítőt javaslunk használni; de a legpraktikusabbak a filmréteggel védett szigetkötszerek.
-
A sérült területen elhelyezett kötést hypoallergén ragasztóval vagy öntapadó kötésrögzítővel rögzítsük, ez segíti a kötés rögzítését, megfelelő helyen való tartását.
-
Időnként cseréljük le a kötést! A megfelelően bekötözött seb is elfertőződhet, főként a cukorbetegek vannak kitéve nagyobb veszélynek.
A különböző méretű sérülések minden esetben sebfedést igényelnek. A kötszer védi a sérült területet a mechanikai ingerektől és a kórokozóktól. A kötés segít melegen tartani az adott részt, mely által a vérkeringés fokozódik és a sejtek regenerációja gyorsabbá válik.