A vízhólyag leggyakrabban a lábfejen jön létre, a bőr kidörzsölődését a rosszul megválasztott cipőméret, az intenzív mozgás is okozhatja. A súrlódás révén a bőr rétegei eltávolodnak egymástól, köztük folyadékgyülem keletkezik. Amennyiben a súrlódás foka nagyobb mértékű, a hajszálerek megsérülésével akár vérhólyag is keletkezhet.
Cukorbetegek körében különösen veszélyes lehet, ha észrevétlenül marad a vízhólyag. A diabétesz szövődménye a neuropátia, azaz idegbántalom. Jellemzője, hogy a végtagok idegsejtjeit károsítja a magas vércukorszint, ezáltal a sérülések is könnyen észrevétlenül maradnak. A magas vércukorszint lassítja a sebgyógyulást, emiatt megnő az elfertőződés kockázata. A nem gyógyuló sebek könnyen válhatnak fekéllyé, melyek ugyancsak hosszadalmas kezelést igényelnek.
Vízhólyag kezelése
A vízhólyagot nem ajánlott kilyukasztani, ugyanis a természetes gyógyulási folyamat jelentősen lelassul, valamint megnő az elfertőződés kockázata is.
A cukorbetegeknek ajánlott rögtön szakorvoshoz fordulni, a szakszerű ellátás, mint például fertőtlenítés és esetleges kisebb sebészeti beavatkozások céljából.
Az időben történő kezeléssel jelentősen kivédhetőek a felülfertőződések, valamint a legveszélyesebb szövődmények is, mint például az amputáció.
Források
https://skincare.lovetoknow.com/skin-care-treatments/water-blisters
http://www.webbeteg.hu/cikkek/diabeteszes_neuropatia/9312/cukorbetegseg-sebek-kezelese