Sérülések kötözése

Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    A sebkötözés típusai két részre oszthatóak: a felületi sebekre fedőkötést helyezünk, a mélyebb sérülések esetén, amikor már egy véna vagy egy artéria is érintett, akkor nyomókötést kell alkalmazni.

    Fedőkötés

    A kisebb sérüléseket, mint horzsolást, apróbb vágást ugyanúgy el kell látni, mint a súlyosabbakat. Első lépésként fertőtlenítsük a sérült területet, majd steril sebfedő-lappal fedjük le. Miután elhelyeztük a sebfedő-lapot, hypoallergén ragasztóval vagy öntapadó kötésrögzítővel rögzítsük azt a végtagra./ sérült felületre. Nagyon praktikusak azok a steril szigetkötszerek, melyek különböző hosszúságban tartalmazzák a sebfedő lapot vagy párnácskát és egyben rá van dolgozva a rögzítésre szolgáló ragasztóréteg. Léteznek olyan steril szigetkötszerek, amelynek külső részét filmréteg alkotja, így biztosított, hogy zuhanyozni is lehet velük. Célszerű kerülni a szálladzó mull lapokat, mert azok a váladék miatt beleragadhatnak a sebágyba.

    A fejsérüléseket úgy nevezett sapkakötéssel fedjük be. Egy sebfedő-lapra vagy sebfedőpárnára és két öntapadó kötésrögzítő pólyára van szükség az elkészítéséhez: a steril sebfedő-lapot a sérült területre helyezzük, majd az egyik öntapadó pólyával a fejet körkörösen fedjük be, a másikat a tarkótól a homlokig, majd visszafele irányba tekerjük a fejre. Másik megoldás, amikor a sebfelszínre helyezett sebfedőlapot a fej méretének megfelelő csőháló kötszerrel rögzítjük. A csőhálóból a fej magasságának 3-szorosát levágjuk, majd a sebfedőre helyezve rugalmasságát kihasználva oda-vissza fedjük. Nem csúszik el a fedőkötés a helyéről.

    A fedőkötés hozzájárul a seb mielőbbi gyógyulásához: melegen tartja a sérült területet, ezáltal a vérkeringés fokozott működése hozzájárul a gyors regenerációhoz. A kötés megóvja a sebet a fertőzéstől, és mechanikai védelmet is nyújt.

    Nyomókötés

    Súlyosabb sérülések esetén, a seb mélysége akár a mélyvénákig vagy az artériákig is terjedhet. A vénás vérzés jellemzője, hogy a vér sötét színű és egyenletesen folyik. Az artériás vérzés esetén a vér színe világos, és a szív pumpálásához mérten, ütemesen spriccel a sebből.

    Mindkét vérzéstípus akár életveszélyes is lehet, emiatt fontos mielőbb ellátni őket. Az artériás nyomókötésnél először a sérült végtagot a fej fölé kell emelni, majd az artériás nyomóponton leszorítani az eret. Ezt követően steril sebfedő-lapot kell a sebbe nyomni, majd egy sebfedő párnát is szorítsunk a sérülésre. Ezt követően tekerjük be kötésrögzítővel a sebet és az adott testrészt. A vénás vérzés csillapítására fedőkötést használunk.

     

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező