Aktív sebápolás
A sebkezelő biológia, vagy más néven az aktív sebápolás az új technológiáknak köszönhetően hatalmas fejlődésen ment keresztül az elmúlt időben. A biológiai sebápolás alatt azt értjük, hogy olyan természetes vagy szintetikus kötszereket alkalmaznak, amelyek nagyon hasonlóak az emberi bőrhöz. Éppen emiatt leggyakrabban olyan komplex bőrsérülések esetén alkalmazzák, mint az égési sérülések, nehezen gyógyuló sebek, illetve ahol nem áll rendelkezésre elegendő bőr, hogy befedje a sérülést. Használják a cukorbetegség miatt kialakuló lábszárfekély kezelésére is. Az elmúlt évtizedekben olyan fejlődésen mentek át a szintetikus anyagok, amelynek köszönhetően kitágították a sebkötözési eljárások tárházát. Ezeket a modern sebkötöző anyagokat “élő bőrnek” is hívják, és nagyban elősegítik és felgyorsítják a természetes sebgyógyulási folyamatokat.
Terápiás eszközök
A negatívnyomás-terápia célja a szövetképződés felgyorsítása. A terápia során a seb területét kötszerrel befedik, majd egy szivattyú készülékhez rögzítik. A készülék vákuumot képez, negatív nyomást eredményez, ezáltal javul a sérült terület vérellátása, a sebváladék könnyebben távozik. A kötszert hetente többször is cserélni kell, azonban a kezelés jelentősen megrövidíti a seb gyógyulási idejét.
Ez az eljárás nem alkalmazható minden betegség esetén, de gyakran használják másod- vagy harmadfokú égési sérülések esetén, és krónikus, nehezen gyógyuló sebekkel élőknél is. A legújabb kutatási eredmények szerint pedig a diabéteszes lábszárfekély gyógyítására is alkalmazható lehet.
Kötszerek
A kötszerek a sebápolási eljárások elengedhetetlen eszközei, és minden fajta sebgyógyítás esetén használjuk őket. Több funkciót is betöltenek a sebkezelési folyamatban:
-
csökkentik a fertőződés veszélyét,
-
elősegítik a seb bezáródását,
-
felszívják a seb környékén lévő felesleges folyadékot (vér, plazma, stb.).
A sebkezelés területének egészéhez hasonlóan a kötszerek maguk is számtalan technológiai fejlődésen mentek és mennek keresztül. Bizonyos kötszerek például már tartalmaznak mikróbákat, amelyek sokkal hatékonyabbak a mai antibiotikum-rezisztens baktériumokkal szemben.
Illetve léteznek már olyan kötszerek is, amelyeket kitozánnal itattak át. Ezt az anyagot a rákok páncéljából nyerik ki, és a kutatási eredmények szerint baktériumölő és sebgyógyulást segítő hatása van.