Az alvás hatásai
Csökken a vérnyomás, a légzésszám, az izmok ellazulnak, a szervezet egésze regenerálódásnak indul. Amennyiben nem alszunk elegendő mennyiséget, számos betegség kialakulására hajlamosak leszünk, immunrendszerünk legyengül, mely nem látja el megfelelően védekező funkcióját.
-
A kevés alvás kihat a szív-, érrendszerre. Általa növekszik a magas vérnyomás, infarktus, valamint a stroke kialakulásának kockázata. A nem megfelelő keringés pedig elsőként a végtagokat érinti, így kihat a bőrt ért sérülések gyógyulási folyamatára is. Ez különösen a cukorbetegeknél gyakran kialakuló fekélyek, sebek gyógyulási hajlamánál kedvezőtlen.
-
A legyengült immunrendszer nem tud megfelelően védekezni a fertőzések ellen, ugyanis alvás közben termelődnek a fertőzés gátló antitestek és sejtek. Így a szövetek regenerálódása elégtelen, növelve ezáltal a sebgyógyulási időt. A rossz vérkeringés a bőr vérellátását nehezíti, kevesebb oxigén és tápanyag jut sejtjeihez. Ez a tényező szintén lassítja a regenerációs folyamatokat.
-
Fáradékonyság esetén hajlamosak vagyunk többet enni, mivel az étvágycsökkentő leptin szintje alacsony a vérben. A táplálkozás ugyan csak befolyásolja a sebgyógyulást, vitaminban (főleg A vitamin) és fehérjében gazdag élelmiszerek segítik a sejtek normális működését.
-
A növekedést elősegítő hormonok alvás közben szabadulnak fel. Ezek a hormonok elősegítik az izmok, szövetek regenerálódását, újjáépítését.
Az alvás az egész szervezetet érintő jótékony mechanizmus. Hatással van az immunrendszer megfelelő működésére, elegendő mennyiségű alvás preventív (betegségmegelőző) jellegű. Fontos kiemelt figyelmet fordítani rá, hogy az alvásunk minőségben és mennyiségben is elegendő legyen, hozzájárulva ezzel a jó életminőség fenntartásához.