A D vitamin zsírban oldódó vitamin, két fajtáját különböztetjük meg: D2 és D3 vitamin. Utóbbi a napfény (UVB sugárzás) hatására termelődik a bőrben, a D2 vitamint pedig a táplálkozás útján juttathatjuk be szervezetünkbe. A D vitamin élelmiszerforrásai a különböző tejtermékek, tojás, hal és a tőkehalmáj.
A D vitamin elsődleges feladata a vér kalcium szintjének fenntartása, továbbá elősegíti a kalcium beépülését a csontokba. Ezáltal kiemelkedő szerepet játszik a csontfejlődésben és véd a csontritkulástól. Gyerekkorban különösen fontos a D vitamin napi ajánlott mennyiségének az elfogyasztása, mivel ebben a korban a legintenzívebb a csontfejlődés.
A csontfejlődés elősegítésén kívül a D vitamin erősíti az immunrendszert, ezáltal kivédve a gyulladásos megbetegedéseket, allergiás reakciókat. Olyan fehérjék képződését segíti elő, melyek képesek a bőrfelületen megtelepedő baktériumokat elpusztítani. A D vitamin beindítja a bőr regenerációs folyamatait, ugyanis serkenti a hámsejtek megújulását. Ezáltal a napozás kifejezetten gyógyító hatással van a bőrt ért sérülésekre, különböző sebekre. A napi fél óra napozás – kora délelőtti, késő délutáni órákban, kifejezetten immunrendszer erősítő hatásúnak bizonyul. Azonban a túlzott napozás bőrégést, súlyosabb esetben bőrrákot okozhat.
A D vitamint tabletta formájában is bevihetjük a szervezetünkbe, az ajánlott napi mennyisége felnőttek esetében 1500-2000 NE. A tabletta ugyanolyan jótékony hatással van immunrendszerünkre, mint a napozás. Az őszi és téli hónapokban ajánlott napi egy tablettát bevenni, kombinálva más vitaminokkal együtt.