Égési fájdalom csillapítása otthon

Kérjen időpontot az Önhöz legközelebb eső sebkezelési centrumunkba!
Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    A legtöbb égési sérülés, melyet életünk során elszenvedünk, otthoni baleset következménye; forró vízzel, tűzhellyel vagy hajsütővassal való érintkezés fájdalmas nyomot hagyhat bőrünkön. Ezeknek a sérüléseknek az ellátása általában otthoni körülmények között is megoldható. Mit tegyünk ilyen helyzetben?

    Azt, hogy szükséges-e azonnal orvoshoz fordulni, az égési sérülés mértéke határozza meg. Az enyhe (tehát első- vagy másodfokú) égési sérülések a bőr felsőbb rétegeit érintik, míg a harmad- vagy negyedfokú égési sérülések a bőr mélyebb rétegeit. Az utóbbi esetben haladéktalanul mentőt kell hívni, hiszen ekkor minden bőrréteg, a bőr alatti szövetek, az izom, az izomszalagok, inak, idegek, erek és csontok is károsodnak.

    Mit tegyünk égési sérülések esetén?

    • Először is iktassuk ki az égést okozó forrást. A tüzet oltsuk el vízzel vagy fedjük le takaróval.

    • Fontos, hogy a kigyulladt olajat fedővel vagy konyharuhával oltsuk el, semmiképpen ne öntsünk rá vizet.

    • Ha a ruházat kapott lángra, feküdjünk a földre, hogy elfojtsuk a lángot.

    • A fagyási sérülés is hasonló tünetekkel jár, mint az égési; ebben az esetben fokozatosan melegítsük az adott területet, fújjunk meleg levegőt a testrészre, burkoljuk meleg ruházatba vagy engedjünk rá langyos vizet.

    • Forró vizes balesetnél engedjünk hideg csapvizet az égett felületre 10-20 percen keresztül. Ne használjunk jeget a hűtéshez, mert az károsíthatja a bőrszövetet. Valamint felejtsük el a tejföl vagy vaj használatát is.

    • Elektromos égés esetén miután leválasztottuk a sérültet az áramforrásról, ellenőrizzük a légzését és a szívverését.

    • Távolítsunk el minden ékszert vagy ruhát az égési sérülés környékén. Ha azonban a ruha beleragadt a sebbe, ne próbáljuk eltávolítani azt.

    • Komolyabb sérülésnél ne tegyünk semmiféle kenőcsöt vagy gyógyszert az égett területre, így szükség esetén az orvos megfelelően tudja értékelni a sérülés súlyosságát, típusát.

    Sebkezelés

    Az égési sérülést fedjük le tiszta, lehetőleg steril, nem szálasodó anyaggal – például steril gézlappal vagy kötszerrel –, hogy csökkentsük a fertőzés kockázatát. Legyünk óvatosak sebünkkel, védjük azt, amíg tart a gyógyulási folyamat.

    Otthoni kezelés során – elsőfokú égési sérüléseknél – alkalmazhatunk nyugtató krémeket, spray-ket, amelyek aloe verát tartalmaznak. Ezek csökkentik a fájdalmat és a duzzanatot. A napégésből fakadó kellemetlenségeket, viszketést csökkenthetjük még körömvirágból és kamillából készült krémekkel is.

    Az elsőfokú égési sérülés gyógyulása körülbelül egy hét, a részleges mélységű másodfokú sérülésé pedig 1-2 hét. A gyógyuló bőrfelület és a keletkező új bőr érzékenyen reagál mind a túl meleg, mind a túl hideg hőmérsékletre, ezért védjük azt meleg öltözékkel, illetve magas faktorszámú naptejjel.

    Azonnal forduljunk orvoshoz, ha az alábbiak közül bármelyiket tapasztaljuk otthoni kezelés során:

    • Növekvő fájdalom

    • Nehézlégzés kialakulása

    • Fertőzés jeleit tapasztaljuk

    • A tünetek egyre súlyosabbak vagy gyakoribbak

     

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező