A vércukorszint, a vérnyomás és a koleszterinszint normál értékek között tartásával késleltethetők vagy megelőzhetők a cukorbetegség komplikációi. Ezért a cukorbetegek számára különösen fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés.
A szív- és érrendszeri betegségek hatással vannak a szívre és az erekre, amelyek halálos szövődményekkel járhatnak, például koszorúér-betegséggel (amely szívrohamot okozhat) és stroke-kal. A cukorbetegek körében a szív- és érrendszeri betegségek számítanak a leggyakoribb haláloknak. Tehát a magas vérnyomás, koleszterin- és vércukorszint hozzájárulnak a kardiovaszkuláris komplikációk magasabb kockázatához.
A vesebetegség azért gyakoribb cukorbetegeknél, mert a diabétesz a kis ereket károsítja a vesékben, így nem tudják olyan hatékonyan ellátni feladatukat. A vesebetegség sokkal gyakoribb cukorbetegeknél, ám itt is érvényes; a normális vércukorszint és vérnyomás fenntartása nagyban csökkenti a vesebetegség kialakulásának kockázatát.
Diabéteszes neuropátiának nevezzük, amikor túl magas vércukorszint és vérnyomás hatására idegek károsodnak a szervezetben. Ez számos fontos élettani funkció problémájához vezethet, például emésztési problémákhoz, merevedési zavarhoz. A betegségben leggyakrabban érintett területek a végtagok – különösen a lábak. Ezeken a területeken fellépő idegkárosodást perifériás neuropátiának nevezzük, amely fájdalmat, zsibbadást, súlyos esetben érzékveszteséget okozhat. Az érzékveszteség különösen alattomos tünet, hatására ugyanis nem veszi észre az érintett esetleges sérülését, így a beteg fertőzés szempontjából komoly kockázatnak van kitéve. A cukorbetegeknek számolniuk kell az amputáció kockázatával, amelyre akár 25-ször nagyobb esélyük van, mint a cukorbetegségben nem szenvedő társaiknak. Ezt elkerülendő rendszeres lábvizsgálatot kell tartaniuk.
A cukorbetegség akár vaksághoz is vezethet. A szövődmények közül a legsúlyosabb a diabéteszes retinopátia, amely a szem fényérzékelő idegszövetének, a retinának a betegsége. Döntő jelentőségű a megfelelő vércukor és vérnyomás biztosításával egy időben a rendszeres szemészeti ellenőrzés. A szemfenéki elváltozások ugyanis nem járnak fájdalommal, sem külső gyulladás jeleivel. A betegség korai szakaszában teljesen normális lehet a látás, csak szemfenék vizsgálattal mutatható ki az érelváltozás.
A terhességi cukorbetegség – bármelyik típusáról is legyen szó – kockázatot és számos szövődményt jelenthet, ha a kismama nem figyeli és kezeli megfelelően állapotát. Hogy megakadályozzák a magzat esetleges szervi károsodását, el kell érni az ideális glükóz szintet már a fogantatás előtt. A terhesség alatt végig törekedni kell a vércukorszint normalizálására, hogy minimalizálni lehessen a komplikációkat. A terhesség alatti magas vércukorszint ugyanis a magzat túlsúlyához vezethet. Azok a gyerekek, akik hosszú ideig magas vércukorszintnek vannak kitéve az anyaméhben, azoknál nagyobb eséllyel alakul ki diabétesz a későbbiekben.