Ismerjük a seb típusát!
Csak azért, mert azt gondoljuk, nem olyan nagy kiterjedésű sebbel állunk szemben, nem jelenti, hogy nem fajulhat valami súlyosabbá. Hiba azt feltételezni, megúszhatjuk a sebkezelést, és a seb egyszerűen begyógyul magától. Ezzel csak nagyobb esélyt adunk a fertőzésre. A fertőzés veszélye nagyobb, ha az alábbi típusú sebek valamelyikével rendelkezünk:
-
szúrt seb
-
harapás, marás okozta seb
-
lábsérülés
-
koszos helyen elszenvedett sérülés
-
sportsérülés
Soha ne felejtsük kitisztítani a sebet!
A sebkezelés során létfontosságú lépés a seb kitisztítása. Ezt mindig azelőtt ejtsük meg, mielőtt bekötjük a sebet, különben a baktériumok és elhalt bőrdarabkák bennmaradhatnak a sebben. Sebtisztításkor használjunk folyó vizes öblítést, majd győződjünk meg arról, nem maradt semmilyen porszemcse a sebben. Ha mégis, csipesszel gyengéden távolítsuk el. Végül vegyünk egy kis szappant és egy törlőkendőt vagy mull lapot, és tisztítsuk meg a környező bőrfelületet is, ezzel jelentősen csökken a sebfertőzés esélye. Marás, harapás esetében mindenképp győződjünk meg az állat oltottságáról. Kisebb szúrás, vágás esetén, ha szennyezetten történik fennállhat tetanuszfertőzés veszélye, keressük fel háziorvosunkat.
Mindig fedjük le a sebet!
Minél tovább hagyjuk fedetlenül a sebet, annál nagyobb az esély a sebfertőzésre. A levegőből ugyanis számos nem kívánt részecske és baktérium érkezhet, amelyek megtelepedhetnek a seb felületén. Szabadtéri munka, sportolás esetén különösen fontos, hogy gyorsan cselekedjünk, és kezeljük a sebet; praktikus, ha van nálunk ilyenkor elsősegély-doboz.
Mi a helyzet súlyos sérüléseknél?
Sajnos előfordulhatnak komolyabb sérüléssel, sebbel járó ház körüli balesetek is; vészhelyzetben az ember ösztönösen cselekszik, ám ez nem jelenti, hogy amit pánik alatt teszünk, az a lehető legjobb a seb állapotának szempontjából.
Levágott ujj: akár konyhai baleset történt, akár fűrész okozta kárról van szó, általános hiba, hogy a levágott ujjbegyet egy zacskó jégbe helyezik, azt gondolva, ez majd megfelelően konzerválja a testrészt. Ezzel azonban csak további károkat okozunk, ugyanis az elfagyott csonkot nehezebb visszarögzíteni az ujjhoz. Ehelyett csavarjuk a sérült testrészt nedves géz kötszerbe, és ha van időnk, próbáljuk nedvesíteni a kötést sóoldattal. A levágott ujjat pedig tegyük egy vízhatlan tasakba, majd azt egy jéggel teli táskába.
Égési sérülés: nem jó megoldás tűzre jeget alkalmazni. A rendkívüli hideg ugyanis lelassítja a gyógyulás folyamatát, így esetleg fagyási sérülést idézhetünk elő, vagy gyulladásos tüneteket kockáztatunk. Helyette tartsuk folyó hideg víz alá a sérült bőrfelületet, majd fedjük le steril géz kötszerrel.
Szúrt seb: késsel vagy más tárggyal átszúrt bőr esetén talán azt súgná az ösztönünk, ragadjuk meg, majd húzzuk ki a sérülést okozó tárgyat, de ne tegyük! Ezzel a mozdulattal több vért veszíthetünk, és a kés mozgatásával további károkat okozhatunk testen belül. Helyette próbáljuk elállítani a vérzést, amennyire csak lehetséges, és menjünk a legközelebbi kórházba, amilyen gyorsan csak lehetséges.