Bármelyik típusú sebről is van szó, két legfontosabb feladatunk a sebfertőzés elkerülése és a gyógyulási folyamat elősegítése.
Teendők sebápolás előtt/alatt és után
A sebfertőzés kiküszöbölésének alappillére a tisztaság. A beteg szobáját rendszeresen takarítsuk, azonban ne közvetlenül sebkötözés előtt porszívózzuk ki a helyiséget, a szálló por ugyanis beleszállhat sebbe, vele együtt pedig kórokozók is bejutnak. Emellett rendkívül fontos kezünk tisztán tartása, a kézmosás elengedhetetlen minden egyes sebbel kapcsolatos feladat előtt. Hiába érezzük magunkat egészségesnek, kerüljük a felesleges beszédet sebkötözés közben, ugyanis a szájból/orrból is érkezhetnek nem kívánatos mikrobák, amelyek veszélyt jelenthetnek a betegre.
Kötözés előtt mindenképp le kell mosni a sebet – erre a célra legjobb az izotóniás sóoldat. Rendkívül fontos lépés ez, mivel a sebben nem maradhatnak szennyeződések, szövetmaradványok. Kötözés során szükségünk lesz vattára, enyhe fertőtlenítőre, papírtörülközőre, kötszerre, pólya vagy öntapadó sebkötésre, papírzacskóra a használt kötszerek részére, esetleg ollóra. Kizárólag steril kötöző anyagot használjunk.
Első lépésként távolítsuk el a régi kötszert, majd fertőtlenítő oldatos vattadarabokkal töröljük ki a sebet belülről kifelé haladva. A használt vattadarabot dobjuk a bekészített papírzacskóba, végül tegyünk a sebre steril kötszert, és rögzítsük azt pólyával vagy öntapadó kötéssel. A művelet után mossunk kezet, a hulladékot pedig lehetőség szerint égessük el.
Sebápolás időskorban
Idősebb korban a bőr korlátozott regeneratív képességgel bír, amely ronthatja a sebek gyógyulási folyamatát, ez kedvez a krónikus sebek kialakulásának. Cukorbetegség, különféle keringési betegségek, érszűkület hatására érzékenyebbé válik a bőr, ezek a tényezők még nagyobb odafigyelést kívánnak sebkezelés során. Ha nem is tudjuk teljes mértékben felszámolni a krónikus sebet, sokat tehetünk azért, hogy ne rosszabbodjon a seb állapota.
A meglévő alapbetegségeken kívül sajnos számos faktor nehezítheti a sebgyógyulás folyamatát. Ezért az alábbi pontokat is érdemes figyelembe venni otthoni sebápolás során:
-
A nyílt seb ideális terep a bakteriális fertőzéseknek; ha a seb megfertőződik, a test sebgyógyítás helyett elsődlegesen a fertőzés legyűrésén munkálkodik, ez pedig lassítja a gyógyulási folyamatokat.
-
A seb környékén lévő elhalt bőr zavarhatja a szervezet öngyógyító képességét, vagyis azt, hogy bezárja a sebet.
-
Ha a seb rendszeresen vérzik, a vérzés gátolhatja, hogy a szervezet le tudja zárni a seb széleit.
-
Ha a gondozott személy nem részesül alapvető tápanyagokban – mint fehérje, C-vitamin és cink – a sebkezelés is nehezebbé válik. Tápanyaghiány miatt a sebek lassabban gyógyulnak vagy súlyosbodhatnak.
-
A folyamatos ágyban fekvés komoly gondot okoz; az egy pontra koncentrálódó állandó súrlódás és nyomás ronthatja a seb állapotát és szintén okozhat problémákat, például fekélyt és felfekvést.
-
Sem a túlzott szárazság sem a túlzott nedvesség nem tesz jót a sebeknek. A helyes sebkezelés megköveteli, hogy a kötéseket és kötszereket gyakran ellenőrizzük, és a sebnek a megfelelő szintű nedvességet biztosítsuk.