A sebkezelésre használatos termékek palettája igen széles. Melyiket válasszuk a gyógyszertárban? Választásunkat nagymértékben befolyásolja, milyen típusú sebünk van.
Hagyományos sebápolási termékek
Mielőtt bekötöznénk a sebet, fontos, hogy kitisztítsuk, majd fertőtlenítsük a sérült bőrfelületet. A tisztítást könnyen elvégezhetjük egyszerű fiziológiás sóoldattal, vagy gyógyszertárban kapható bőrfertőtlenítővel. Legkedveltebben a spray formák. Ha ezzel végeztünk, jöhet a kötszer. A különféle ragtapaszok és sebfedő lapokon kívül kisebb sérülések esetén – például vágás, horzsolás, berepedezett bőr –, használjunk szigetkötszereket, amelyek gyors és biztonságos sebellátást tesznek lehetővé. Érdemes zuhanyozásálló terméket választani, amely páraáteresztő filmmel rendelkezik, és meggátolja a külső folyadék sebbe kerülését.
Komolyabb sérülések ellátása 3 lépésben
Ebben az esetben is fontos a fertőtlenítés, majd 3 lépésben lássuk el a sebet. Elsőként olyan kötszereket alkalmazzunk, amelyekkel biztosítani tudjuk a nedves sebgyógyulást. Ezt kenőcstüllel érhetjük el. Szinte bármilyen seb – fekély, felfekvés, műtét utáni sebek – kezelésére alkalmasak, viszont jó tudni, pontosan milyen típusú sebbel állunk szemben. A kenőcstüllök ugyanis más-más tulajdonsággal rendelkeznek attól függően, felületes sérülések, horzsolt sebek, égések és forrázások vagy fertőzött sebek kezeléséről van szó.
A kenőcstüll után következzenek a nedvszívó sebpárnák. Ezek váladékozó sebek ellátására alkalmasak. Seb felőli oldaluk magukba szívja a folyadékot, hátoldaluk víztaszító tulajdonsággal bír, így véd a kötszer átázásától és a szennyeződésektől. Mivel a sebpárnák olyan anyagokat tartalmaznak, melyek képesek magukba szívni és magukban tartani a sebváladékot, tilos szétvágva a nyílt sebre helyezni. Felhelyezés előtt mindenképp olvassuk el a használati útmutatót!
Utolsó lépésként rögzítsük a lefedett sebet. A mullpólyánál már léteznek sokkal korszerűbb kötésrögzítők; öntapadó változatuk is ismert, amelyek a bőrhöz, illetve szőrhöz nem tapadnak, jól követik a testrész mozgását, így a kötés nem vág be. Emellett jól átengedik a levegőt, és bőrbarát termékek. Némelyik rögzítő nagyfokú elasztikussággal is rendelkezik, így a problematikus testrészekre is ránc- és gyűrődésmentesen felhelyezhetők.
Léteznek még ún. speciális kötszerek is, amelyek alkalmazására az orvossal való megbeszélés után kerülhet sor. Ő dönti el ugyanis, melyik termék – és annak speciális összetevője és hatóanyaga – passzol leginkább a sebtípushoz.
Összességében, a korszerű sebkezelő termékek a következő fő célokra összpontosítanak:
-
Állandó hőmérséklet biztosítása a seb körül
-
Oxigén áramlásának megkönnyítése
-
Sebfertőzéstől való védelem
-
Elhalt szövetek eltávolítása, hogy megakadályozza a hegesedést, és lehetővé tegye az új sejtek kialakulását
-
Enyhítse a fájdalmat a ruházat fel- és levételekor.