Használjuk? Ne használjuk?

Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    6 kérdés a kézfertőtlenítőkről

    Kézfertőtlenítőt manapság bárki, bárhol használhat – ez nem csak az orvosok privilégiuma. Praktikus kiszerelése lehetővé teszi, hogy magunkkal vigyük, és akkor használjuk, amikor csak szükségét érezzük; vonaton, buszon, különféle nyilvános helyeken. A jellemzően alkohol alapú termékek alkalmazása kényelmes, hiszen nem igényelnek vizet. De mennyire hatékonyak a megfázás vagy más fertőzések megelőzésében? Lehetnek bármilyen módon is károsak ezek a készítmények? A legfontosabb kérdések és válaszok.

    A kézfertőtlenítő megfelelően helyettesíti a vizet és a szappant?

    Ez függ az adott terméktől és helyzettől. A legjobb módja, hogy megtisztítsd a kezed, az a sima szappan és folyó víz használata legalább 20 másodpercig, különösen akkor, ha kezeid láthatóan szennyezettek. Ez az eljárás mechanikai súrlódást eredményez, amely fellazítja és leöblíti a mikróbákat. Ha azonban nem férsz vízhez és szappanhoz, jó választásnak bizonyulnak a legalább 60% alkoholtartalmú kézfertőtlenítők. Ezek a termékek ugyanis megölik a legtöbb baktériumot és vírust. A konyhában szerzett zsíros szennyeződések vagy a kertészkedés okozta kosz ellen már kevésbé hatékonyak ezek a készítmények, ugyanis az ilyen típusú piszkok akadályozzák a kézfertőtlenítő erejét.

    Van arra bizonyíték, hogy a kézfertőtlenítők megakadályozzák a megfázást és egyéb fertőzéseket?

    Egy 2010-es amerikai kutatás során irodai dolgozókat arra kértek, hogy használjanak alkohol alapú kézfertőtlenítőt legalább ötször a munkanap folyamán. Az eredmény szerint kétharmaddal kevesebb megbetegedés született, mint azoknál, akik továbbra is csak kezet mostak. A kézfertőtlenítők a norovírussal szemben – amely majdnem minden ötödik gyomor-bélhurutos megbetegedést okozza – azonban már nem képesek ilyen hatékonyan fellépni.

    Melyik jobb: hab, gél vagy kéztörlő?

    Mindaddig, amíg a termék legalább 60%-os alkoholtartalommal rendelkezik, és helyesen használod az adott készítményt, gyakorlatilag nem számít.

    Milyen más összetevőket tartalmazhat a kézfertőtlenítő?

    A tipikus sűrítőszereken, illatanyagokon, színezékeken, tartósítószereken kívül néhányuk hidratálót is tartalmaz – glicerint, aloét, E-vitamint -, hogy ellensúlyozzák az alkohol szárító hatását.

    Hogyan használjam a kézfertőtlenítőt?

    Gyakori hiba, hogy az illető nem használ eleget belőle. Nyomj egy 20 Forintos nagyságú adagot az egyik kezedre, majd dörzsöld jól össze mindkét kezedet, hogy minden felületével érintkezzen a gél – beleértve az ujjak közét és a körmöket. A művelet legalább 30 másodpercig tartson, amíg azt nem érzed, hogy teljesen száraz a kezed. Addig ne nyúlj semmihez.

    Mi a helyzet az alkoholmentes fertőtlenítőkkel?

    Ezek a szerek kvaterner ammóniumvegyületeket tartalmaznak, amelyek mikroorganizmusok elleni fertőtlenítő hatású anyagok, valamint gombaölő tulajdonságúak. Ám kevésbé hatékonyak, mint alkoholos társaik. Az alkoholmentes kézfertőtlenítők természetes alapanyagai – mint a kakukkfű vagy teafaolaj – ugyan néhány baktériumot elpusztíthatnak, ám nem elég jó alternatívái az alkohol alapú termékeknek.

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező