A leégés folyamata egyszerű: amikor a bőr túl sokáig (nyáron ez az idő meglehetősen rövid) van kitéve napsugárzásnak, pirossá és érzékennyé válik. A nap háromféle ultraibolya fényt bocsát ki: UV-A, UV-B és UV-C. Az UV-C fény nem éri el a Föld felszínét, de a másik két típusú fény nagyon is, sőt a bőrbe hatolva, károsítják azt.
Bár a leégés legnyilvánvalóbb jele a bőrpír, a nap károsító hatása nem merül ki ennyiben; az ultraibolya fény megváltoztathatja DNS-ünk szerkezetét, amely hozzájárul a bőr idő előtti öregedéséhez. Továbbá a károsodott DNS növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát.
A leégés mértéke függ a bőr típusától, a nap intenzitásától, és attól, mennyi ideig érte bőrünket a nap.
A leégés jelei
Amikor leégünk, bőrünk kipirosodik és fáj. Súlyosabb esetben apró hólyagok is keletkezhetnek rajta. Néhány nappal később viszketés jelentkezik és bőrhámlás, ekkor próbál a test megszabadulni a károsodott sejtektől.
Otthoni praktikák leégés esetén
Ilyenkor az elsődleges cél megnyugtatni a kivörösödött, gyulladt bőrt és enyhíteni a fájdalmat. A hideg borogatás mellett a hideg vizes zuhany is hatásos fájdalomcsillapítóként szolgálhat. Alkalmazzunk bátran aloé verát, mentát tartalmazó krémet vagy gélt, melyet finoman dörzsöljünk a bőrbe. A behűtött készítmények még jobb hatással bírnak! És ami a legfontosabb: kerüljük a napot, amíg a bőr meg nem gyógyul.
Komolyabb napégés esetén azonban haladéktalanul forduljunk orvoshoz! Az alábbi tünetek súlyos állapotra utalnak: magas láz, hidegrázás, erőteljes fájdalom, hólyagok, amelyek elfoglalják a test több mint 20 %-át, szájszárazság, szomjúság, csökkent vizeletürítés, szédülés, fáradtság; ezek a kiszáradás jelei.
Megelőzni, megelőzni, megelőzni!
A bajt a legjobb megelőzni. Ezért ha tehetjük, ne tartózkodjunk napon délelőtt 11 és délután 3 óra között. Ragaszkodjunk az árnyékos helyekhez. Amennyiben mégis ki kell mennünk a szabadba, vegyünk védőruházatot; kalapot, UV-szűrővel ellátott napszemüveget, lenge, hosszú ujjú inget, nadrágot.
A fényvédő krémek használatát se felejtsük el, amelyek védenek az UV-A és UV-B sugárzástól is. A veszélyeztetett bőrfelületeket kenjük be, lehetőleg még fél órával azelőtt, hogy utcára lépnénk. Strandoláshoz legalább 30+ faktorszámú napvédőt ajánlatos használni. A krémezést érdemes 2-3 óránként megismételni, főleg, ha vízbe megyünk.