A sérülések sajnos mindennapi velejárói az életünknek. Balesetek, bármennyire is óvatosak vagyunk, mindig előfordulnak. Ami fontos, hogy őrizzük meg lélekjelenlétünket é tegyük meg a szükséges lépéseket az esetleges vérzés elállítására és a további károsodás megakadályozására.
Akinek van jogosítványa, járt elsősegélyre, így már alapvetően képben van a sérülések alapvető ellátásának módjával és a megfelelő kötések kiválasztásával, kivitelezésével. Sokaknak viszont ez sajnos kimarad, pedig mindenki számára hasznos és szükséges információkról van szó.
Szúrt sebnek nevezzük a hegyes tárgy okozta sérüléseket, melyeket mély és szennyezett sérülés jellemez. Ennek veszélye, egyrészt, hogy jelentéktelennek tűnik, másrészt, hogy a seb hamar heged, alatta viszont fertőzés keletkezik és az emiatt termelődő genny nem tud távozni, emiatt, a szúrt sebeket nem szokás semmilyen módon zárni (varrni, ragasztani, kapcsozni), steril kötés alatt hagyják, hogy a seb magától tisztuljon. Soha ne kísérletezzünk otthoni ellátással, kezelése mindig orvosi kompetencia. Az egyetlen amit tehetünk, a vérzés mielőbbi elállítása. Tetanusz fertőzés lehetőségének esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Speciális, ritkább sérülés, melynek ellátása minden esetben orvost igényel (még légfegyver esetén is). A sebtípusok egy testbe hatoló lövedék okán keletkeznek, mely a szövet roncsoláson túl (ez soha nem teljesen felmérhető kívülről) az is veszélyessé tesz, hogy a golyó magával hozza a szennyeződéseket a fegyverből, a ruhából amin áthatolt, a bőr felszínéről stb. Az egyetlen amit tehetünk, mint a szúrt seb esetén is, a vérzés csillapítása, elállítása, szaksegítség megérkezéséig.
A sebtípusok közül az egyik leggyakoribb sérülés, jellemzően a végtagokat érinti. Kisebb sebeket, magunk is elláthatjuk otthon, a vérzés elállításával, fertőtlenítésével, majd egy egyszerű ragtapasz felhelyezésével. Nagyobb vágásoknál, viszont orvosi segítségre van szükség, főleg a kéz sérüléseinél, mert nem tudhatjuk nem érint-e ideget a sérülés ami maradandó károsodást is okozhat, illetve szükség lehet a seb összezárására, varrással vagy kapoccsal, ami lehetővé teszi az esztétikus, lehetőség szerint hegtelen gyógyulást. Tetanusz fertőzés lehetőségének esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Általában állat, ritkábban ember okozta sérülés, melynek legnagyobb veszélye a fertőzésben rejlik, hiszen a fogakról a szájban lévő összes baktérium, vírus közvetlenül a véráramba kerül. Ezért fontos, hogy ennek megelőzése érdekében, még ha a sérülés nem is tűnik jelentősnek, mindig forduljunk orvoshoz. Ellátása az általános sebellátás elveit követi, varrni, ha csak nem az arcot érinti nem szokták. Háziállat, pl. kutya esetén mindenképpen győződjünk meg, hogy az állat oltva volt-e! Vadállat, pl. róka esetében, az esetleges fertőzés (pl. veszettség) miatt okvetlenül keressük fel háziorvosunkat!
Az ilyen sebtípusok speciális, metszett sebek, melyek a leginkább zavartalanul gyógyulnak, hiszen a sebész által metszett seb, egyenes, összesimítható és steril körülmények között keletkezett. Manapság a gyógyulása már otthon történik, amire lehetőség van előre felkészülni. A gyógyulás általában fedőkötés alatt történik, melynek fontos a tisztán és szárazon tartása a fertőzések elkerülése miatt. Figyelni kell a seb esetleges felszakadására is. Ha bármilyen elváltozás tapasztalható, a seb elszíneződik megduzzad, nedvedzik, javasolt azonnal felkeresni a műtétet végző kezelőorvost, mert ezek mind arra utalnak, hogy a seb elfertőződött.
A sebgyógyulást nagyon sokféle tényező befolyásolja függetlenül attól, hogy kisebb sérülés, baleset vagy akár egy betegség szövődménye miatt alakult ki […]
Mindaz, amit mi is megtehetünk Akármilyen sérülésről, sebről van szó, elsődleges fontosságú – lehetőleg a sérülést követően minél előbb – […]
A hétköznapok során óhatatlan, hogy valaki égési sérülés szerez, hiszen akár a konyhában is megégetheti magát az ember egy óvatlan […]
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező