Seb típusaMegkülönböztetünk szúrt, horzsolt, lőtt, vágott, és harapott sebet. Ezen sérülések mind méretben, mind mélységben eltérőek, így gyógyulási idejük sem azonos. A vágott seb gyógyul a legrövidebb idő alatt, mivel a sebszélek vonala egyenes így könnyebben össze tudnak forrni, mint egy roncsolt seb.
Kor
A kor előrehaladtával csökken a bőr víztartalma, így rugalmassága is. A faggyúmirigyek működése szintén lecsökkent, így a hegképződés folyamata is lassult. Ezen élettani folyamat lassítja a sebgyógyulás folyamatát.
Testsúly
A túlsúly negatívan hat a sebgyógyulásra, ugyanis a felhalmozódott testzsír következtében a szövetek oxigénellátása romlik, így a sérült terület oxigén és vérellátása nem kielégítő.
Táplálkozási szokások
A magas szénhidráttartalmú ételek és italok negatívan hatnak a vércukorszintre, mivel megemelik annak szintjét. Az állandó vércukorszint ingadozás az érfalak elmeszesedéséhez vezet, így a szövetek nem jutnak elegendő tápanyaghoz és vérhez.
A káros szenvedélyek
A káros szenvedélyek, mint dohányzás és alkoholfogyasztás csökkentik az immunrendszer normál működését. A dohányzás hatására megnő a vérben a szénmonoxid szintje, mely által a vér nem tud kielégítő mennyiségű oxigént szállítani a sejtekhez. Az alkohol a vércukorszintet befolyásolja. Ezen káros folyamatok késleltetik a sebgyógyulást.
Egyéb betegségek
A cukorbetegség, vénás elégtelenség, érszűkület, valamint daganatos megbetegedések hatással vannak a sebgyógyulásra. Ezen betegségek során gyakran alakul ki fekély, melynek kezelése hosszas időt igényel. Az alapbetegség kezelésével a szövődmények kialakulása csökkenthető, így a szakorvosi vizsgálat alkalmával célszerű minden tünetet megbeszélni az orvossal.
Fertőzés
A sebápolás lényege a seb tisztántartása és védelme. A sebkörnyék és sérülés fertőtlenítése, valamint a steril kötés lecsökkenti a különböző fertőzések kialakulását, továbbá mechanikai védelmet is jelent az érintett terület számára.