-
Ödémás lábak
A magas vércukorszint káros hatással van az erekre, ugyanis növeli az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát. Az erek falára kitapadt plakkok lassítják a vérkeringést, ezáltal a sejtek, szövetek nem jutnak elegendő mennyiségű vérhez. A nyirokkeringés szintén akadályozott, emiatt a boka területén ödéma képződik. A bedagadt lábfejek fájdalmat okoznak, általában kompressziós harisnya viselése enyhíti a panaszokat.
-
Bőrszárazság
A magas vércukorszint károsítja az idegeket, úgy nevezett neuropátiát eredményez. Az idegkárosodás csökkenti a bőr érzőképességét, a nem megfelelő vérkeringés pedig rontja a bőr ereinek a vérátáramlását, továbbá a verejték-, és faggyúmirigyek működésére is káros hatással van. Ezek eredményeképpen a bőr elveszíti rugalmasságát, víztartalma csökken, és könnyen kirepedezik. Az érzéskiesés miatt gyakran észrevétlenül maradnak a sebek, melyek súlyosan el is fertőződhetnek.
-
Körmök állapota
A körmök állapotát a bőr egészsége határozza meg. Cukorbetegség esetén a szövődmények gyakran okoznak bőrproblémákat, ezáltal a körmök egészségét is befolyásolva. A bőrszárazság a körmök töredezett állapotát okozhatja. A sérült körömfelületen gyorsan megtelepszenek a kórokozók, a körömgomba gyakori megjelenése jellemző.
A cukorbetegséggel küzdőknek kiemelten fontos ügyelni a rendszeres bőrápolásra. Naponta nézzük át tüzetesen a lábfejet, lábujjak közti területeket, hogy nincs-e felületi sérülés. A bőrkeményedést szakember segítségével kezeltessük, a benőtt körmöket pedig sebésszel távolítassuk el. Érdemes gyógynövényalapú krémeket használni a bőrszárazság elkerülésének érdekében.