1. Fertőtlenítés
A sérülést követően langyos csapvízzel öblítse le a sebet, majd fertőtlenítse le a sérülést és annak környékét is. Az esetleges idegen anyagokat, mint például kavics, fűrészpor stb. távolítsa el csipesszel a sebből. Fertőtlenítésre alkalmasak a különböző sebfertőtlenítő spray-k és oldatok A hidrogén-peroxid növekedési faktor károsító hatása és a sebhintőpor azonban ellenjavallt. Utóbbi a sebváladékkal keveredve eltömíti a sebnyílást, lassítva ez által a gyógyulás ütemét.
2. Sebkötözés
A vérzés mértékétől függően lássa el kötéssel a sebet. Hajszáleres vérzés esetén elegendő gézből készült fedőkötést alkalmazni, majd öntapadó kötésrögzítővel vagy ragtapasszal rögzíteni. Amennyiben a vérzés nem csillapodik, forduljon sebész szakorvoshoz, aki a seb kiterjedésétől és mélységétől függően végzi el a sebápolást. Tévhit, hogy kötszer nélkül gyorsabban gyógyulna a seb. A kötszer felszívja a sebváladékot, továbbá védelmet nyújt a kórokozók, mechanikai és kémiai ártalmak ellen. Kötszer nélkül a seb hajlamos kiszáradni, csökkentve ez által gyógyhajlamát, továbbá a mikroorganizmusok, szennyeződések és kemikáliák hatására akár el is fertőződhet. Fürdés közben törekedjen elkerülni a seb átázását, ugyanis a varr felpuhulása gátolja a mielőbbi regenerációt. A kötszer fajtájáról ajánlott a szakorvosnál érdeklődni, ugyanis a sebgyógyulás fázisainak függvényében tanácsos a kötszert kiválasztani.
3. Sebápolás minden nap
Amennyiben a kötést szennyeződést éri, azonnal cserélje le steril kötésre, továbbá a sebfertőtlenítésről se feledkezzen meg. A sebzáródás után is védje a sérült területet kötszerrel, továbbá a sebkezelést a gyógyulási idő alatt naponta el kell látni. Ha nem boldogul a sebkötözéssel, bátran keressen fel sebkezelő specialistát, aki szakszerűen látja el sebét.