Az ekcéma már gyerekkorban megjelenhet, leggyakrabban valamilyen allergén, hormonzavar, vagy egyéb örökletes tényező okozza megjelenését. Kezdetben piros foltként jelentkezhet, amely érzékeny és viszket. A gyermekek hajlamosak elvakarni az érintett területet, mely által a köröm alatt meghúzódó kórokozók az ekcémával érintett bőrterületen fertőzést okozhatnak. A bőrgyulladást kísérheti még apró hólyagok megjelenése is, amely pörkössé válik, bőrvastagodást eredményez. Cukorbetegség esetén fokozottan hajlamos a bőr különféle bántalmakra, így az ekcémára is. A diabétesz során gyakran jelentkezik gombás fertőzés, mely tovább súlyosbíthatja az ekcéma tüneteit.
A téli időszakban fokozott figyelmet kell fordítani a levegő párásítására, továbbá szabadtéri tevékenység során öltözködjünk rétegesen! Ajánlott pamut anyagú ruházatot hordani, továbbá vízálló cipőt. A bőr hidratálását rendszeresen végezzük el! Forróvizes fürdő helyett válasszuk a zuhanyt, ugyanis a forró víz tovább fokozza a bőrszárazságot.
Amennyiben az ekcémás terület berepedezik és sebek keletkeznek rajta, úgy mielőbb le kell fertőtleníteni az adott bőrterületet. További szövődmény elkerülése végett ajánlott felkeresni egy sebápolási centrumot, ahol szakszerű tanácsot nyújtanak az ekcéma kezelését illetően. A bőr hidratálásával kapcsolatos tájékoztatást, sebfertőtlenítést, továbbá bőrgyulladás esetén antibiotikum tartalmú krémek felírását is végzi a sebkezelő specialista, így szakszerű ellátásban részesülhetnek a centrumot felkeresők.