A leggyakoribb őszi betegségek és megelőzésük

Kérjen időpontot az Önhöz legközelebb eső sebkezelési centrumunkba!
Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    Őszi betegségek

    Az ősz beköszöntével a hűvösebb, nyirkosabb időjárás teret ad számos betegségnek, különösen a légúti fertőzéseknek és megfázásoknak. Az immunrendszer ilyenkor fokozott igénybevételnek van kitéve, és bár a szezonális betegségekkel többnyire megküzd magától, néha szükséges lehet némi támogatás. Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb őszi betegségek tüneteit és néhány praktikus tanácsot a megelőzésükre.

    Nátha, a leggyakoribb őszi betegség

    Az egyik leggyakrabban előforduló betegség ősszel a nátha, amelyet több mint százféle vírus okozhat. A betegség cseppfertőzéssel terjed, így akár egyetlen tüsszentéssel vagy köhögéssel több millió vírus kerülhet a levegőbe. A fertőzés orrfolyással, orrdugulással, torokfájással és esetenként lázzal járhat. Bár az antibiotikumok hatástalanok, hiszen a betegséget nem baktériumok okozzák, néhány nap pihenés, vitaminok és helyi tüneti kezelés segíthet a gyógyulásban. Fontos a megfelelő orrfújás. Ne „pumpáljuk ” az orrunkat, mert ekkor bejuttatjuk a dobüregbe az orrgaratból az orrban lévő kóros váladékot, illetve az ebben lévő baktériumokat és vírusokat is.

    Influenza

    Az influenza szintén gyakori őszi betegség, de súlyosabb következményekkel járhat, különösen idősebbeknél vagy krónikus betegeknél. Tünetei közé tartozik a magas láz, végtagfájdalmak, fejfájás és hidegrázás. Az influenza elleni védőoltás különösen fontos lehet azok számára, akik fokozott fertőzésveszélynek vannak kitéve. Ilyenek például az egészségügyi dolgozók vagy krónikus betegek. A védőoltás segít megelőzni a súlyos szövődményeket, mint a tüdőgyulladás vagy az agyhártyagyulladás.

    Influenzás, lázas beteg

    Fülészeti szövődmények: középfül- és arcüreggyulladás

    A légúti fertőzések gyakori szövődménye az arcüreggyulladás, amely az orrnyálkahártya duzzanata miatt alakul ki. A váladék nem tud megfelelően távozni az orrüregből, így pangó, besűrűsödött váladék gyűlik fel, amely kedvez a baktériumok szaporodásának. Ez fejfájással, orrdugulással és arcfájdalommal járhat.

    A középfülgyulladás is gyakran jelentkezik légúti fertőzések után, leggyakrabban gyermekeknél. Ennek egyszerű anatómiai oka van: gyermekkorban a középfület az orrgarattal összekötő cső, a fülkürt hossza, tágassága és lefutása is eltér a felnőttekétől, ezért a gyulladás hamarabb át tud terjedni a középfül területére is. A tünetek közé tartozik a fül fájdalma, halláscsökkenés, láz és fülváladék. Ilyen esetekben mindig érdemes orvoshoz fordulni, aki szükség esetén antibiotikumos kezelést is elrendelhet.

    Fülmelegítő az őszi hideg időjárás miatt

    Lázcsillapítás

    Ezek a betegségek gyakran járnak lázzal is. A hőemelkedés elősegíti a gyógyulást, a magas láz viszont megviselheti a szervezet, akár súlyos anyagcserezavarokat is okozhat, ezért 38 fok felett szükségessé válhat a csillapítása. Az ilyen lázat nem szabad figyelmen kívül hagyni, különösen gyermekek vagy idősek esetében, akiknél nagyobb a kiszáradás veszélye. A vény nélkül kapható lázcsillapítók segíthetnek, de fontos figyelni a megfelelő adagolásra.

    Természetes módszerek az immunrendszer támogatására

    Az immunrendszer megfelelő támogatása elengedhetetlen, hogy a szervezet sikeresen megbirkózzon a szezonális betegségekkel. Az őszi időszakban a pihenés, a bőséges folyadékfogyasztás és a vitaminok (különösen a C- és D-vitamin) fogyasztása segíthet megelőzni a betegségeket. A gyógynövények, például a bodza, a hárs vagy a kakukkfű is támogathatják a szervezet védekezőképességét.

    Jó, ha továbbra is megpróbálunk minél több friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani a vitaminok pótlására. Érdemes friss, helyi gyümölcsöket, például almát, szilvát, szőlőt vagy körtét, a zöldségek közül pedig édesburgonyát, céklát, babot vagy sütőtököt választani. Mivel ezek az ételek rostban is gazdagok, így az emésztőrendszer egészséges működését is támogatják.

    Testi-lelki egészségünk szempontjából fontos a megfelelő stresszkezelés. A tartós stresszre ugyanis a szervezet magas kortizolszinttel reagál, ez pedig alacsonyabb immunválaszt eredményez. A kórokozók ez által szabad utat kapnak, és nagyobb eséllyel kapjuk el ilyenkor a felső légúti megbetegedéseket.

    Gyógytea az őszi betegségek megelőzésére

    Őszi bőrápolás

    Bár nem betegség, de fontosnak tartjuk megemlíteni. Ősszel a bőrápolásra szintén érdemes figyelmet fordítani, hiszen a hűvösebb időjárás és a szél könnyen kiszáríthatja a bőrt. Ebben az időszakban különösen fontos a bőr hidratálása és táplálása, hogy helyreállítsuk annak természetes védőrétegét. Ezzel megelőzhető a bőrpír, a fájdalom, rosszabb esetben a bőr kisebesedése.

    Bőrápolás ősszel a hideg szelek miatt

    Megelőzési tippek

    Fontos, hogy köhögés, tüsszentés esetén takarjuk el a szánkat.  A betegségek megelőzése érdekében érdemes odafigyelni a megfelelő és alapos kézmosásra, orrtörlés, köhögés után is, főként, ha a tenyerünket tettük a szánk elé. Segít az időjárásnak megfelelő, réteges öltözködés, és fontos az immunrendszer támogatása. A természetes és vény nélkül kapható készítmények egyaránt segíthetnek a szervezet erősítésében, de ne feledkezzünk meg a szakember tanácsainak követéséről, különösen a szövődmények megelőzése érdekében.

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező