A sebgyógyulás lassú folyamat, 3 fázisát különböztetjük meg:
-
Gyulladási fázis (bevezető szakasz): sérülést követő 2-3 napban a sérült terület begyullad, piros lesz, fájdalom jellemzi, megduzzad. A sebet véralvadék tölti ki, a baktériumok elleni védekezést az immunrendszer sejtes elemei végzik. Ezzel a mechanizmussal védekezik a szervezet a különböző hatásoktól, a bőrt ért sérülést védi a további károsodástól.
-
Proliferációs fázis: a sérülést követő 4-7. napon zajlik. Sarjszövet képződik, javul a sérült terület vérkeringése, ezáltal is gyorsítva a gyógyulás folyamatát.
-
Reparációs vagy hegesedési szakasz: 8. napon kezdődik, majd a sérülés mértékétől függően hossza akár évekig is eltarthat.
Különböző betegségek során, mint például cukorbetegség, lábszárfekély, felfekvés, a sebek gyógyulási ideje nagyon lassú. A rossz vérkeringés, az érelmeszesedés befolyásolják a bőr egészségi állapotát, ezen kívül a szárazság ugyancsak növeli a sebek kialakulását. Mivel e betegségek idején a sebek lassan vagy alig gyógyulnak, javasolt az alapvető kezeléseken túl egyéb terápiát is kipróbálni.
Negatívnyomás-terápia
A negatívnyomás-terápia célja a szövetképződés felgyorsítása. A terápia során a seb területét kötszerrel befedik, majd egy szivattyú készülékhez rögzítik. A készülék vákuumot képez, negatív nyomást eredményez, ezáltal javul a sérült terület vérellátása, a sebváladék könnyebben távozik. A kezelés jelentősen megrövidíti a seb gyógyulási idejét.
A negatívnyomás-terápia nem minden betegség esetén alkalmazható.
Ellenjavallatok:
-
Rosszindulatú elváltozások a sebben, vagy területén
-
Fedetlen sebek, belső szervekre való helyezés
-
Nekrotikus szövetek
-
Kezeletlen csontvelőgyulladás