Amikor valaki meghallja azt a szót, hogy telemedicína, talán nincs is tisztában teljesen azzal, mi is a jelentése. Ez nem más, mint egy olyan egészségügyi ellátási forma, amelyben a beteg és az ellátó személyzet – legyen szó orvosról, ápolóról, terapeutáról vagy gyógyszerészről – fizikailag nincsenek egy helyen. A kommunikáció, a vizsgálat pedig távoli adatátviteli rendszereken keresztül zajlik, személyes találkozó nélkül.
Emellett akkor is telemedicináról beszélünk, amikor egy orvos valamilyen telekommunikációs eszköz segítségével konzultál egy kollégájával, szakmai véleményt vagy közreműködést kérve. Az online szakorvosi vizsgálat csupán egy része a telemedicina széles körű alkalmazási lehetőségeinek.
A telemedicina egyre nagyobb szerepet kap az egészségügyben, lehetővé téve a betegek számára, hogy anélkül kapjanak szakorvosi tanácsadást, hogy személyesen meg kellene jelenniük egy rendelőben. Ez a szolgáltatás különösen azoknak jelent előnyt, akiknek problémás lehet az orvosi ellátáshoz való hozzáférés. Az online konzultációk segítségével az orvosok gyorsan és hatékonyan adhatnak tanácsot, ezzel csökkentve a fizikai találkozások szükségességét.
Nagy előnye lehet a szolgáltatásnak, hogy a pácienseknek esetenként nem kell akár hónapokat várniuk egy-egy szakrendelésre, az online konzultációval az időpontfoglalás is rugalmasabb. Ez a megoldás lehetővé teszi a gyorsabb diagnosztizálást és a szükséges kezelések mielőbbi megkezdését.
Az idősebbek, mozgásukban korlátozottak vagy a vidéki kistelepüléseken élők számára segítség lehet az online konzultáció. Így nem kell hosszú utakat megtenni, órákat várakozni. Kényelmes megoldást jelent, ráadásul még az utazási költségek is csökkenthetőek ez által.
A várótermekben gyakran többféle betegséggel küzdő beteg fordul meg, ami növeli a fertőzések kockázatát. Ez a veszély egy legyengült immunrendszerű páciens számára fokozott lehet, és az online orvosi tanácsadás minimalizálja ezt a kockázatot.
Az elmúlt időszakban egyre jobban terjednek azok az eszközök, amelyek az adatokat bárhol tudják rögzíteni, így akár a páciensek otthonaikban is. Ezek most már akár az EESZT felületére is feltölthetők, így az egészségügyi szakemberek mélyebb ismereteket kaphatnak a páciens állapotáról. A rendszer az adatok előzetes kiértékelése alapján visszajelzést küld. , szükség esetén akár mentőt is képes küldeni.
A krónikus betegséggel küzdő páciensek rendszeres orvosi felügyelete nagyon fontos. A szolgáltatás segítségével hatékonyan lehet ezt biztosítani, például a cukorbetegek, magas vérnyomással küzdő páciensek és más krónikus betegek számára. Emellett egyszerűbb esetekben, például enyhébb fájdalmak, láz vagy akár bőrkiütések esetén is, gyors megoldást nyújthat a szolgáltatás.
A telemedicínán keresztül akár pszichológiai konzultációk, tanácsadások online is lebonyolíthatók, így a mentális egészséget is támogatja. A páciensek így nagyobb kényelmet és diszkréciót élvezhetnek.
A Máltai Szeretetszolgálat a felzárkózó települések program keretében, a Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program részeként bevezette ezt a szolgáltatást, hogy a hátrányos helyzetű betegek is hozzáférhessenek a minőségi egészségügyi ellátáshoz. Programjaik elsősorban az idős emberekre és a vidéki közösségekre koncentrálnak, de mindenki számára nyitottak. A szervezet orvosai videókonferencia vagy telefonos konzultáció keretében adnak tanácsot, sürgős esetekben pedig a megfelelő ellátási helyre irányítják a betegeket.
A telemedicína hasznát az elsők közt a pandémia idején tapasztalhattuk. Azért is volt jó megoldás, mert a krónikus betegeknek, akik a veszélyeztetett csoportba tartoznak, nem kellet fertőzésveszélynek kitenniük magukat. 2020 áprilisában már rendeleti úton engedélyezte a kormány a telemedicína használatát jónéhány szakterületen.
Több nyugat-európai és észak-európai országban a távgyógyászat már több éve fontos szerepet játszik az egészségügyi ellátásban. Hazánkban a koronavírus járvány ideje alatt nyert először komolyabb térhódítást. Azóta egyre többen felismerik, hogy a telemedicina további fejlesztésekkel egyre népszerűbb és hatékonyabb lehet. A digitális és hordozható orvosi eszközök elterjedésével, fejlődésével a távoli, online orvosi ellátás is folyamatosan fejlődik, valamint egyre elérhetőbbé és hatékonyabbá válik.
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező