Az érelmeszesedés során az erek falán lerakódások jelennek meg. Az érfalra kitapadt anyagok fokozzák a véralvadást, emiatt könnyen alakulnak ki különböző méretű vérrögök. Vénatágulat esetén a vénás vér pangása váltja ki a trombózis kialakulására való hajlamot. Amikor az érfalra nyomást gyakorol az izom, vagy akár ütés éri az adott testrészt, az érfalról könnyen leválik a vérrög és bekerül a keringésbe.
Attól függően, hogy mely érbe kerül a vérrög, megkülönböztetünk felületes és mélyvénás trombózist.
A felületes trombózis gyakran a felületes visszérgyulladás szövődménye. A visszér kialakulását sok tényező elősegíti, mint például ülőmunka, túlsúly, mozgásszegény életmód, dohányzás. A vénafal kitágulásával a vénabillentyűk elveszítik funkciójukat, a véráramlás lelassul, és a vér felgyülemlik a vénatágulatokban. A visszér gyulladása szinte kivétel nélkül vérrögképződést von maga után. A felületes visszérgyulladás főként a cukorbetegek körében jelent nagy veszélyt, ugyanis a visszérgyulladás szövődményeként bőrproblémák is kialakulhatnak. A gyulladt ér területe duzzadt, kipirosodott, könnyen kialakulnak rajta sebek, melyek kezelés nélkül akár fekéllyé is válhatnak.
Amennyiben a vérrög a felületes visszér faláról leszakad, a véráramlásnak megfelelően bekerülhet a mélyvénás rendszerbe. Jellemzően az alsó végtagokban alakul ki, tünetet nem mindig okoz. Veszélyessége abban rejlik, hogy a vérkeringéssel akár a tüdő ereibe is bejuthat, ott elzáródást okozva tüdőembóliát válthat ki. A tüdőembólia legjellemzőbb tünete a légszomj, fulladás, szorongásérzés és mellkasi fájdalom.
A trombózis kezelése kiemelkedően fontos, mivel számos szövődmény elkerülhető általa. A fekély megjelenése gondos ápolást von maga után, általa elkerülhető az amputáció.
A mélyvénás trombózis nem minden esetben okoz panaszokat, a duzzadt végtagok intő jelei lehetnek a betegség meglétére.
Forrás:
https://www.tromboziskozpont.
https://www.hazipatika.com/