Amit a nyiroködémáról tudni kell

Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    A nyirokrendszer feladata kiszűrni a kórokozókat és ellenük immunválaszt indítani. A nyiroködéma a nyirokrendszer keringési zavarából eredő megbetegedés, mely során folyadék lép ki a szövetközti térbe és ez által ödéma keletkezik. Kialakulását tekintve megkülönböztetünk elsődleges és másodlagos nyiroködémát. Elsődleges nyiroködéma öröklődés útján alakul ki, mely már születéskor adhat tüneteket. Másodlagos nyiroködéma jellemzően trauma, különböző műtétek, röntgenbesugárzás, valamint érműtétek szövődményeként alakulhat ki.

    A nyiroködéma többnyire a végtagokon okoz elváltozást, leggyakrabban a lábszár, lábfej és kézfej érintett. A duzzadt terület megtartja az ujjbenyomatot, a kézhát és lábhát cipószerűen megvastagszik és e területek között ráncok alakulnak ki. Az ödéma területén a bőr narancsbőrszerűvé válik, a felgyülemlett folyadék a bőr feszülését és fájdalmát váltja ki.

    A nyiroködéma a stádiumától függően kerül kezelésre. Első stádiumban a végtag duzzanata napközben látványos, pihenés hatására megszűnik. Ekkor javasolt a végtag felpolcolása, fáslizása és nyirokmasszázs. A fáslizás technikáját sebész szakorvos vagy sebkezelő asszisztens tanítja meg, továbbá a fásli típusát is szakember segítségével választhatja ki. Amennyiben otthonában nem boldogul a fásli szakszerű felhelyezésével, úgy tanácsos sebápolási centrumot felkeresni, ahol segítségére lesznek a kötözésben. Továbbá a szakorvos kompressziós harisnya viselését rendelheti el, melyet rendszeresen kell hordani. Mind a fásli, mind a kompressziós harisnya a nyirokáramlást támogatja, ezzel is hozzájárulva az állapot javításához. A 3-4. stádiumban úgy nevezett elefántláb alakul ki, melyre a láb nagymértékű duzzanata, köztük a lábujjak hurkássá válása jellemző. Gyakoriak a fertőzések, mint például lábgomba, valamint az ekcéma megjelenése. A nyiroködéma késői szövődménye a fekélyek kialakulása, melyek a bőrfeszülés következtében létrejövő hámsérülés okán jönnek létre. A rendszeres sebápolásnak kiemelt jelentősége van a nyiroködéma következtében kialakult lábszárfekély kezelésében. A pangó nyirok különböző kórokozókat tartalmazhat, továbbá a seb elfertőződésének kockázatát a bőrön lévő mikroorganizmusok is növelhetik.

    A nyiroködéma egész életen át tartó állapot, így időben történő diagnosztizálása döntő jelentőségű. A kezdeti tünetek, mint a végtagokon észlelt duzzanat esetén mielőbb forduljon szakorvoshoz. A nyiroködéma rendszeres kezelést igényel, így annak mihamarabbi megkezdésével a késői szövődmények előzhetők meg.

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező