Amit a nyomási fekélyről tudni érdemes

Kérjen időpontot az Önhöz legközelebb eső sebkezelési centrumunkba!
Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    1. rész

    A felfekvés hosszas fekvést igénylő betegségek kellemetlen, és akár súlyos következményekkel is járható kísérőjelensége, ami elsősorban, de nem kizárólag az idősebb korosztályt érinti. Latinul decubitus, kevésbé ismert nevén pedig nyomási fekély, ami a felfekvés keletkezését jól összefoglalja: a hosszas fekvés következtében a tartósan fennálló nyomás, súrlódás miatt kialakult sebeket, fekélyeket jelenti.

    Hogyan alakul ki a felfekvés? 

    A decubitus kialakulásának oka, hogy a ritkán mozgatott testrész vagy testfelület vérellátottsága gyengül, a szövetekben előbb-utóbb oxigén-és tápanyaghiány alakul ki, a méreganyagok viszont felgyülemlenek. Mindez – főleg kezelés nélkül – az adott szövetek elhalásához vezet. Sajnos a jelenség nem korlátozódik a bőrre, kiterjedhet a bőr alatti szövetekre is, egészen a csontszövetig. Veszélyét éppen ez adja, a mélyen elburjánzó fekély súlyos fertőzést okozhat a testben, így akár halálos is lehet. Ezek a rossz vérkeringéssel bíró testtájak sérülékenyebbek is, amit nagyon fontos szem előtt tartani a tartós otthoni ápolás során.

    A felfekvés tünetei

    A felfekvés kellemetlen tünetei között a fájdalmas, gyulladt, piros bőrfelület a legfontosabb, a fájdalom általában növekvő mértéket mutat, viszketés, égő érzés is jellemző.

    A felfekvés fokozatai

    A felfekvéseket aszerint osztályozzuk, hogy milyen súlyosak és milyen mély a nyomás, súrlódás, elnyíródás során kialakult seb. Ez jórészt a fennálló nyomás erejétől és időtartamától függ.

    1. stádium: Tartós bőrpír, ami ujjnyomásra sem tűnik el. A bőr az adott területen elvékonyodott és sérülékeny, a terület tapintása vizenyős, meleg és fájdalmas, előfordulhatnak keményebb csomók is.

    2. stádium: A bőr felső rétegeinek (a hám és az irha) fájdalommal járó sérülései tartoznak ebbe a stádiumba: felületi horzsolások, felületesebb fekélyek.

    3. stádium: Nemcsak a bőrszövet hal el, megsérülhetnek az inak, izmok, ínszalagok is. A szövetelhalás száraz, barnásvörös vagy feketés színezetű területeken jelenik meg, előfordulhat lepedékes vagy nedvedző terület is, ami általában kellemetlen szagú. Ilyenkor az érintett terület már érzéketlen, fájdalomérzés nem jellemző, viszont ebben a stádiumban már nagyon rosszul gyógyul a seb.

    4. stádium: Kialakul a csontvelőgyulladás (osteomyelitis), a csontszövet felszínre bukkan, egyúttal mély sipolyok is megjelenhetnek.

    A felfekvések leggyakrabban az alábbi testtájakon alakulnak ki: sarok, térd, fenék, csípőtájék, a keresztcsont területe, könyök, váll, lapockák, valamint a tarkótájék. Elsősorban azok a testtájak érintettek, amelyeken nem jellemző a nagyobb izom- és zsírszövet, amelyek mintegy kipárnázzák a testrészeket.

    Kik a leginkább érintettek?

    A felfekvés elsősorban a tartósan ágyhoz kötött, az esetek többségében idős betegeket érinti, akik valamilyen alapbetegség vagy az életkor előrehaladtával is súlyosbodó kórkép miatt fekvésre kényszerülnek. Sajnos minden esetben számolni kell a felfekvés veszélyével, amikor valaki hosszan tartó ágynyugalomra vagy akár csak részleges mozdulatlanságra van ítélve valamilyen betegségből kifolyólag (pl. műtét után, súlyos csonttörésből való gyógyulás során stb.), de bizonyos protézisek és a kerekesszékben való ülés is eredményezhet felfekvést.

    Legveszélyeztetettebbek az egyébként is gyenge állapotú, mozgásképtelen, teljesen vagy részben lebénult betegek, különösen, ha vizelet- vagy széklettartási problémáik is vannak.

    Különösen veszélyeztetettek a SM (szklerózis multiplex), agyvérzés, gerinc- és medencesérülés miatt ágyhoz kötött betegek, továbbá az alultáplált, legyengült és tartós láztól szenvedő személyek. Az izzadás és a vizelet visszatartási nehézségek szintén melegágyát jelentik a felfekvések kialakulásának, mivel a tartósan nedves bőrön könnyebben megtelepednek a különféle baktériumok. A cukorbetegség, az érelmeszesedés és a szívelégtelenség szintén rizikófaktort jelentenek, hiszen ezeknél a betegségeknél eleve rossz a vérkeringés.

    A jó fizikai állapot, a mozgékonyság, a vitaminpótlás és a jó vérkeringés kialakítása viszont segít elhárítani a felfekvések kialakulásának kockázatát, és természetesen a megfelelő ápolással is sokat tehetünk a felfekvés megelőzéséért és orvoslásáért.

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező