Cukorbetegség során az érrendszer többféle káros hatásnak van kitéve. Egyrészt a magas vércukorszint fokozza a zsírnemű anyagok és a vér alakos elemeinek kitapadását az érfalra, ezáltal érelmeszesedést okozva. Ebből kifolyólag az erek átjárhatósága romlik, a szövetek kevesebb vérhez jutnak. Ezt az állapotot nevezzük érszűkületnek. Az érszűkület környező szövetei károsodnak, akár ki is fekélyesedhetnek. Az erekben kialakuló vérrögök fokozzák a szívinfarktus, a tüdőembólia és a stroke kialakulásának kockázatát.
Az erek állapotromlása idegi bántalmat, más néven neuropátiát is okozhat. Az érzéskiesés hatására a lábszáron könnyen észrevétlenül maradnak a sérülések, melyek akár el is fertőződhetnek.
A nem gyógyuló sebek megerősítik az amputáció elvégzésének szükségességét. A végtagcsonkolást követően gyakran jelentkezik fantomfájdalom, azaz a beteg az eltávolított testrészben érez fájdalmat.
Mint minden betegségnél, a cukorbetegség esetén is kiemelkedő jelentősége van a megelőzésnek, illetve rendszeres gondozásnak. A legfontosabb lépés a vércukor megfelelő szinten való tartása. Amennyiben már az erekben elindultak a kóros folyamatok, és az érelmeszesedés kialakult, ajánlott minden nap rendszeresen ellenőrizni az esetleges kisebb sérüléseket és köröm benövéseket. A sebek ápolása szakembert igényel, hogy az esetleges elfertőződések kockázata minél kisebbre legyen csökkentve.
Források
http://www.webbeteg.hu/cikkek/sziv_es_errendszer/6257/az-erszukulet-rizikofaktorai