Az életkor előrehaladtával csökken a bőr víztartalma, így elveszíti rugalmasságát. A faggyúmirigyek csökkent működése bőrszárazsághoz vezet, így hajlamos a kiszáradásra. A víztartalom csökkenése révén ráncok alakulnak ki, valamint a bőr elvékonyodhat. Meglévő társbetegségek, úgy mint cukorbetegség fokozottan befolyásolja a bőr állapotát, a sebgyógyulás folyamatát. Ezen élettani tényezők negatívan hatnak a sebgyógyulásra, ugyanis a regenerációhoz szükséges folyamatok lassulnak, kisebb sérülések gyakran válnak krónikussá.
A cukorbetegség a legtöbb idős ember egészségét érinti, így fokozott figyelmet kell fordítani a vércukorszint normál tartományba való beállítására, valamint a bőrápolásra is. A száraz, berepedezett bőr, és annak elvékonyodása gyakran jár sebek kialakulásával. Az ingadozó vércukorszint hatására a fertőzéshajlam nő, az erek véráramlásának csökkenésével pedig romlik az adott terület vérellátása. Ezen tényezők hatására gyakran válnak krónikussá a sebek, melyek rendszeres, szakszerű sebápolást igényelnek. Időskorban további sebgyógyulást gátló tényező a mozgás hiánya. Fekvőbetegeknél gyakran alakul ki felfekvés, mely kezelése több hónapot is igénybe vehet.
Idősebb korban kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszeres bőrápolásra, a helyes étkezésre, valamint a testmozgásra. Az immunrendszer erősítésével elősegítjük a sebgyógyulást, valamint ellenállóbbá válik a fertőzésekkel szemben.
Forrás: https://advancedtissue.com/2020/07/why-does-wound-healing-get-slower-as-we-age/