-
Fertőtlenítő. Ez mindenképp legyen benne a csomagban. Valamennyi nyílt sérülést, így vérzést, égést, marást fertőtleníteni kell.
-
Kültakarónk sérülése bejárati utat nyit a kórokozóknak, az ezek elleni védekezés az egyik legfontosabb szempont. A fertőtlenítőszer kiválasztásakor törekedjünk arra, hogy az ne allergizáljon és közvetlenül a sebbe is belekerülhessen, ne csak a seb környékére.
-
A gumikesztyű nélkülözhetetlen, még családtagok esetén is javasolt, hisz akármennyire megbízunk egymásban, akármennyire önfeláldozók vagyunk bizony a vér útján terjedő betegségek közt továbbra is jó pár gyógyíthatatlan van. Illetve a fertőzések is megelőzhetők a kesztyű használatával. Számtalan méretű, színű gumikesztyű kapható kereskedelmi forgalomban, az egyetlen hátrány, hogy nem ritkán 100 db-os kiszerelésben.
-
A leggyakoribb háztartási balesetek közé a kisebb vágások és égések tartoznak. Előbbiek ellátásához jó minőségű ragtapasz, míg utóbbiakhoz égési kötszer javasolt.
-
Természetesen nem árt felkészülni egy esetleges nagyob sérülésre sem. A nagyobb vérzések ellátásához mull-lap és mullpólya szükséges, ezek közül is talán legpraktikusabb a 10×10 cm-es mull-lap, illetve a 10 cm széles mullpólya. Természetesen ennél kisebb (5 cm), illetve nagyobb (15 cm) sem árthat.
-
Fontos tudni, hogy az elterjedt, hagyományos mull kötszereken kívül ma már kaphatók lényegesen jobb minőségűek, melyeknek szavatossága akár 20 év is lehet és a hagyományos mull kötszerrel ellentétben nem ragadnak a sebbe. Ami mindenképp javasolt az ún. hálós kötözők beszerzése, melyek különböző méretben kaphatók, használatuk egyszerű és praktikus.
-
A végtagsérülések, konkrétabban a karsérülések ellátására hagyományosan a háromszögletű kendő terjedt el, a modernebb eszközök közül a flexibilis végtagrögzítő említhető meg.
-
Mindezeken kívül érdemes még eltennünk ollót, illetve kullancs- vagy szemöldökcsipeszt.
-
Továbbá nem árt, ha van kéznél egy izolációs fólia is. Lehet, hogy ez már túlzott óvatosságnak tűnik, de esetleg életet menthet, ha útközben mondjuk, balesetet látunk és segítséget nyújthatunk.
Reméljük, hogy sosem lesz ilyen eszközökre szükség a háztartásukban, és a nyaralásból is csak a remek fotókat őrzik meg majd szép emlékként. De ahogy az öregek mondják: Jobb félni, mint megijedni! Ebben pedig mégis van némi igazság.
Azt azonban örök szabályként kell leszögeznünk, hogy soha nem szabad az esetleges pániktól hajtottan többet tennünk annál, mint amit feltétlenül szükségesnek találunk ahhoz, hogy a beteget ellássuk és biztonságba helyezzük. A legfontosabb szabály, hogy megállapítsuk, mekkora a baj. A túlzott beavatkozás még nagyobb kárt okozhat, ha nem jól hajtják végre. Ha rossz érzésünk van és nem tudjuk igazán megállapítani mekkora a sérülés, azonnal kérjünk szakszerű tanácsot, bármi történt. Ezt telefonon is meg lehet tenni az ügyelet, vagy a mentők számát tárcsázva. Addig pedig vigyázzunk a sérültre, míg megérkezik a segítség.
Mindenkinek baleset- és sérülésmentes pihenést kívánunk!