Árnika
Ennek a növénynek a virágzata kenőcs és tinktúra formájában is jót tesz, különösen javasolt rovarcsípések okozta gyulladások, oltások utáni vérömlenyek vagy kisebb zúzódások esetén.
Kamilla
A virágzatából készült kivonat főként gyulladt bőrfelület kezelésére alkalmas, de bevethető gyógyuló félben levő sebek esetében is. A kamillának fontos szerepe lehet a nehezen gyógyuló sebek esetén, bőrgyulladásoknál, esetleg fekélyeknél vagy égési sérüléseknél, de visszerek vagy műtéti sebek kezelésénél is.
Körömvirág
A bakteriálisan felülfertőzött sebek kezelésében is fontos szerepe van, ám az árnikával egy időben nem érdemes alkalmazni.
Aloe vera
A leveleiben található kesernyés nedv tartalmazza a növény hatóanyagait, amelynek igen komoly bőrregeneráló hatása van. Különösen jól alkalmazható égési sérülések vagy fekélyek esetén.
Teafaolaj
Az erős illatú teafaolaj nagyon jó baktérium-, vírus- és gombaölő szer, így horzsolások és vágott sebek esetén különösen nagy hasznát lehet venni.
Cickafark
A belőle készült kenőcs a bőr gyulladásos folyamataiban segíti a hámosodást, emellett pedig gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító hatása is van.
Természetesen a gyógynövények használata önmagában nem helyettesíti a szakszerű ellátást, kiegészítő kezelésként azonban remekül alkalmazhatók.