A kutyaharapás rendkívül veszélyes sérülés. A megmart bőrön keletkezett sérülés könnyen elfertőződhet, ugyanis rendszerint a mélyebb szöveteket is érinti. Elsődlegesen fontos tisztázni, hogy az állatnak van-e érvényes veszettség elleni oltása. A seb mérete és mélysége súlyos vérzést okozhat, továbbá az állat nyálában lévő kórokozók a sérülés elfertőződését okozhatják. Ebből adódóan ellátásában a vérzéscsillapítás és a sebfertőtlenítés kiemelten fontos, továbbá a tetanusz oltás beadása. Sebész szakorvos mérlegelése alapján kerül összevarrásra a seb, azonban egyes esetekben nyitva hagyják azt, és fedőkötést helyeznek el rajta. A sebápolást ajánlott sebész szakorvosra bízni, ugyanis a szakszerű ellátás keretén belül sor kerülhet műtéti beavatkozásra is, mint például a sebszélek korrigálására. A seb tisztítását naponta el kell végezni, ennek ellátására ajánlott sebápolási centrumot felkeresni, ahol hozzáértő ellátást nyújtanak a szakorvosok és sebápolási asszisztensek.
A kutyaharapáson túl további veszélyforrást jelenthet a macskakarmolás. A karmokon megtapadó ürülék és szennyeződés a sebbe kerülve gyulladást és fertőzést válthat ki, így a sérülést azonnal fertőtleníteni kell. A karmolt sebre jellemzően fedőkötést kell felhelyezni, azonban ebben az esetben is naponta gondoskodni kell a megfelelő sebápolásról.
A házi kedvencekkel óvatosan kell bánnunk, különösen a gyermekeket kell védeni az esetleges balesetektől. A kisebb sérüléseket, mint a karmolás otthonunkban is elláthatunk, a seb fertőtlenítését követően helyezzünk fedőkötést a sérülésre. Ajánlott naponta többször is ellenőrizni, hogy a seb gyógyulási folyamatai elindultak-e. Amennyiben a sérülés környéke vörös és duzzadt, továbbá váladékozik, akkor fertőzésre gyanakodhatunk. Ilyen esetben sürgősen keressen fel sebkezelő specialistát, hogy azonnali ellátásban részesülhessen, és megelőzze a súlyos fertőzésből kialakuló szepszist, azaz vérmérgezést.