Gyűjtsük össze a sebkötözéshez szükséges kellékeket!
Sokkal gyorsabb és hatékonyabb lesz a munkánk, ha nem sebkötözés közben kell keresgélni a szükséges eszközöket. Mielőtt elkezdjük a kötéscserét, készítsük ki az alábbi dolgokat:
-
Sebtisztító, mint például povidon-jód vagy sebtisztító spray
-
Steril kötés, ami lehet steril géz vagy előrecsomagolt kötés
-
Sebragasztó, amely rögzíti a sebkötözőt
-
Eldobható kesztyű, amely egyrészt védi a kezet a sebből távozó maradványok ellen, illetve védi a sebet a kezünkön lévő káros mikrobáktól
Mossunk kezet!
Alapos kézmosással eltávolíthatjuk a baktériumokat a kezünkről, így nem viszünk át semmilyen káros mikróbát a sebbe. A kézmosás történjen meleg vízzel és szappannal, tisztításkor az ujjak közét se hagyjuk ki. Végül töröljük tiszta törölközőbe a kezünket.
Húzzunk fel egy pár tiszta kesztyűt!
Valójában ez a lépés kihagyható, amennyiben előtte megtörtént az alapos kézmosás. Elővigyázatosságból azonban használhatjuk, ugyanis gondos kéztisztítás után is maradhat szennyeződés a bőrünkön.
Vegyük le a régi kötést!
A folyamat megkönnyítésének érdekében nedvesítsük meg vízzel a kötést úgy, hogy könnyebben eltávolíthassuk a kötést leragasztó tapaszt.
Vegyük szemügyre a sebet!
Most, hogy felszabadult a seb a régi kötés alól, nézzük meg közelebbről. Ha bármilyen fertőzésre utaló jelet észlelünk – sebből áradó kellemetlen szag, gennyes seb, szokatlan fizikai elváltozás a seben -, azonnal keressük fel orvosunkat.
Tegyünk fel új kötést!
A sebet fedjük le sebfedőlappal vagy védőréteggel ellátott sebpárnával. Végül ragasszuk le teljesen a sebfedőt vagy rögzítsük öntapadó kötésrögzítővel.
Tartsuk a kötszert tisztán és szárazon!
Ha nedvesség marad a seben, baktériumok és gombák táptalajává válhat. Ha bármilyen szennyeződést – nedvességet, vért – látunk a kötésen, cseréljük le azonnal.
Zuhanyozzunk!
A napi tisztálkodás során vigyázzunk a sebünkre, lehetőleg ne érje túl sok víz. Habár vannak vízálló kötések, fürdés helyett mindenképp a tusolást válasszuk, ám azt is óvatosan tegyük, lehetőleg kihagyva a seb területét.
Forduljunk orvoshoz!
Ha bármilyen szokatlan dolgot tapasztalunk sebünkön vagy annak környékén, például fertőzés jeleit tapasztaljuk, túlzott fájdalmat érzünk, vagy nem gyógyul, ne habozzunk felkeresni szakembert.