A magas vércukorszint a vérereket szűkíti, fokozza a zsírnemű anyagok kitapadását az érfalra. Az erek átjárhatósága romlik, így kevesebb vér jut el az idegekhez és a bőrhöz. Hosszú távon a magas vércukorszint és a romló vérkeringés az egész szervezetre kihat.
Mivel a bőr vérellátása rosszabb, könnyebben alakulnak ki fekélyek, fertőzések, és a sebek is lassan gyógyulnak. Az idegkárosodás a láb érzészavarát okozza, ezáltal a fájdalomérzet csökken. A lábat ért sérülés észrevétlen maradhat, így a fertőzés is nehezebben előzhető meg.
A magas vércukorszint hatására a fehérvérsejtek nem képesek védekezni a fertőzések ellen, emiatt ha egy seb vagy fekély keletkezik a végtagon, könnyen el tud fertőződni, a csökkent vérellátás miatt pedig gyógyulási és regenerálódási folyamata lassabb lesz.
Lábápolás fontossága
A lábamputációk 85%-át seb, vagy lábszárfekély előzi meg, emiatt a legfontosabb prevenciós tényező a láb sérüléseinek elkerülése.
Megfelelő lábápolással, illetve óvintézkedésekkel elkerülhetőek a kisebesedések. Kellő figyelmet kell fordítani a bőr esetleges kiszáradására, ugyanis a száraz bőr könnyebben berepedezik, kisebesedik. Erre ajánlott testápoló krém használata, a gyógynövényes készítmények, mint pl. a körömvirág tartalmú krémek megfelelőek lehetnek.
Fontos a láb alakjához megfelelően illeszkedő cipő viselése, hogy ne törjön sehol. A lábbeli kipárnázottsága kiemelkedő jelentőségű, ugyanis ha a súly nem megfelelően oszlik el, bőrkeményedések keletkezhetnek, ami ugyancsak növeli a bőr sérülésének veszélyét. A pedobarográfia a talpnyomás viszonyait méri, ezen vizsgálat segítségével lehetőség nyílik az elváltozások megelőzésére.
Érdemes pedikűröst felkeresni, aki szakszerűen végzi a körömvágást, bőrkeményedés eltávolítását. Tanácsot tud nyújtani a bőr hidratálásáról, bőrápolási eszközök használatáról.
Amennyiben az orvos cukorbetegséget állapít meg, minél előbb tegyen óvintézkedéseket a szövődmények elkerülése érdekében. Diéta tartása, a gyógyszerek pontos használata hosszú távon hozzájárulnak a komplikációk kivédésében, ezzel is javítva életminőségét, egészségi állapotát.