A több, mint három hónap alatt sem gyógyuló sebeket, krónikus sebnek hívjuk. Cukorbetegség esetén a nem gyógyuló sebekből könnyen fekélyek alakulnak ki, melyek kezelése hosszadalmas lehet.
A fekély kialakulásának kezdeti szakaszában nincs panasz. Az elégtelen vérkeringés miatt a bőr alatti szövetek elhalnak, ennek hatására pedig elvékonyodik a bőr. A faggyúmirigyek csökkent működése miatt a bőr szárazzá válik, mely elősegíti a mikrosérülések kialakulását. A megjelenő sérülések nem regenerálódnak, mind inkább nagyságban és mélységben növekszik méretük. A fekély legszembetűnőbb jelei a seb körül kialakult szövetpusztulás, váladékozás, érzékeny bőrfelület, valamint a pirosság. Az észrevétlenül maradt sérülésekkel azért is tanácsos rögtön orvoshoz fordulni, hogy az időben elkezdett kezeléssel megelőzzék a fekély kialakulását.
Mint minden betegségnél, a diabéteszes fekély kialakulásában is fontos szerepet játszik a megelőzés. A vércukorszint normál szinten való tartása, a szükséges gyógyszeres kezelés, az egyénre szabott diéta, valamint a sportolás jelenti a cukorbetegség kezelésének fő vonalát. A diabétesz szövődményeként fellépő idegbántalom miatt a kisebb sérülések akár fekélyekké alakulhatnak. Kezelésük hosszas időt vesz igénybe, az amputáció szükségessége az esetek nagy részében elkerülhetetlen.