Könnyű sérülések ellátása

Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    Vágások és horzsolások

    Konyhai vagy kerti tevékenység közben nem kerülhetők el a kisebb balesetek, a gyermekkor pedig pláne nem úszható meg apróbb vágások, karcolások és horzsolások nélkül. Bár ezek a felületi sérülések nem tűnnek komolynak, ellátásuk során érdemes figyelembe venni pár dolgot.

    A könnyebb és gyorsabb gyógyulás érdekében ezeket a kisebb sebeket is ajánlott befedni; sebtapasz segítségével ugyanis eredményesebben gyógyulnak, és az elfertőződés veszélye sem forog kockán.

    Vágási sérülést valamilyen éles tárgy okoz, amely a bőrbe hatolva – a vágás mélységétől függően – vérzést eredményez. Horzsolást pedig akkor szerezhet az ember, ha valamilyen durva felülettel, tárggyal érintkezik a bőr. A fájdalmas találkozás eredménye némi levált bőr és vérzés.

    Ezeket a könnyebb sérüléseket saját kezűleg is el tudjuk látni, így fontos, hogy néhány alapvető eszköz – mint géz, kötszer és fertőtlenítő krém/oldat – mindig álljon otthon a rendelkezésünkre. Lássuk, milyen lépéseket kövessünk könnyebb sérülések esetén!

    Először is: tiszta kézzel lássunk hozzá a seb ellátásához, vagyis mindenképp mossunk kezet a tevékenység előtt.

    Ezután magát a sebet tisztítsuk meg folyó csapvíz alatt, hogy lemossuk a szennyeződéseket, és töröljük szárazra az érintett területet. Amennyiben még vérzik a seb, fejtsünk ki nyomást rá egy tiszta gézlappal, amíg el nem áll.

    Mielőtt felhelyeznénk a kötést, fertőtlenítsük a sebet. Végül fedjük be a sebet sebpárnával, ragtapasszal vagy használjunk nyomókötést. (Érdemes vízálló kötést választani, amennyiben a sérült területet érheti nedvesség.)

    A sebtapasz amellett, hogy védi a sérült területet a súrlódástól, baktériumoktól és szennyeződéstől, képes felszívni a sebnedvet is.

    A kötést lehetőleg tartsuk tisztán, és higiéniai okokból minden nap cseréljük le.

    Ha az alábbiakat tapasztaljuk, mindenképp keressük fel orvosunkat:

    • A vágási sérülés mély vagy tátongó

    • A vérzés közvetlen nyomás alkalmazása után sem áll el 10 perc után

    • Erős fájdalom

    • Fertőzésre utaló jelek: láz, genny megjelenése, duzzanat /forróság / bőrpír / fájdalom/ érzékenység az érintett területen

    • A tárgy, amellyel megvágtuk magunkat szennyezett vagy rozsdás

    • Vágási sérülésünk piszkos, és nem tudjuk, hogyan mossunk le idegen anyagot

    Hajlamosak vagyunk – de főként a gyerekek – piszkálni a seben képződő vart. A szervezet minél előbb be akarja gyógyítani a sebet, ám ha leszedjük ezt a védő réteget, újból felnyílik a seb, és baktériumok kerülhetnek bele.

    További jó tanácsok: fontos, ha a sebünk mély, vérzik, vagy fertőzés jeleit mutatja, haladéktalanul forduljunk orvoshoz. Ha úgy érezzük, nem tudjuk megfelelően ellátni a sebet, helyesen kitisztítani, akkor is kérjünk orvosi segítséget.

    Amennyiben cukorbetegek vagyunk, különösen nagy figyelmet szükséges fordítani a megfelelő sebápolásra. Bármilyen kisebb sebet vagy bőrrepedést vélünk felfedezni magunkon – a biztonság kedvéért – nézessük meg orvosunkkal.

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező