Kóros hegesedés, sebgyógyulás

Kérjen időpontot az Önhöz legközelebb eső sebkezelési centrumunkba!
Adja meg nevét és email címét, hogy értesülhessen a legújabb sebkezeléssel kapcsolatos információkról.

    Bár gyakran gondolunk úgy a gyulladási folyamatra, mint valami nem kívánt, kellemetlen sőt veszélyes dologra, ám valójában létfontosságú szerepet tölt be a sebgyógyulás normális lefolyásában. A sebgyógyulás általában ugyanazokon a fázisokon megy keresztül, ám egyes esetekben külső vagy belső tényezők módosíthatják vagy megszakíthatják ezt a rendezett metódust, ami kóros sebgyógyulást eredményez. Mi történik olyankor, amikor a test gyulladásos válasza túl gyenge vagy éppen túl erős?

    Túl gyenge

    A gyulladás alapvetően jótékony célú, ám potenciálisan káros is lehet. A gyulladás leggyakoribb jelei a vörösség, fájdalom, duzzanat, melegség. Van, amikor egyes fennálló betegségek miatt ezek a jelek nem mutatkoznak. Ez azért káros, mert a gyulladásos folyamat során tisztul meg a seb, és ekkor válnak a sejtek elég erőssé ahhoz, hogy helyrehozzák a sérülés helyét. Mi okozhatja a gyulladásos reakció hiányát?

    • nagy dózisú szteroid / nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer

    • immunrendszeri zavarok (HIV / AIDS, cukorbetegség)

    • autoimmun betegségek

    • idős kor

    Túl erős

    Ezzel szemben a hosszantartó, krónikus gyulladás legalább olyan rossz, ha nem rosszabb, mint a gyulladás hiánya. Hetekig, hónapokig, de akár évekig is elhúzódhat egy-egy gyulladás. A szervezet egyszerűen nem képes új szövetet előállítani egy folyamatos gyulladásban lévő területen. Mi okozhat krónikus gyulladást?

    • idegen test a sebágyban – a test folyamatosan próbálja „kitessékelni” az illetéktelen behatolót; idegen tárgy lehet egy szálka, egy kis darab géz vagy tiszta pamut, amely a korábbi sebtisztítás során ottmaradt a sebben vagy éppen valamilyen koszdarabka, amelyet nem sikerült eltávolítanunk

    • ismétlődő trauma – ironikus módon a nem megfelelő sebkötöző újraindíthatja a gyulladásos folyamatot minden egyes alkalommal, amikor a kötést eltávolítjuk (nedves-száraz sóoldatos kötszerek)

    • citotoxikus szerek alkalmazása, amelyek pusztítják a sebgyógyuláshoz szükséges sejteket (Betadine, alkohol, hidrogén-peroxid)

    Nem csak a gyulladásos folyamatban képződhet zavar; néha a hegesedés folyamata sem alakul megfelelően.

    Hipertrófiás hegekről akkor beszélünk, amikor sebgyógyulás során piros, viszkető, kötőszöveti daganat – szövetburjánzás – lép föl. Hipertrófiás heg főleg akkor keletkezik, ha gyógyulás alatt a heg „megfeszül”, jellemzően a váll vagy hát környékén. Az ilyen típusú hegek általában maguktól is visszafejlődnek, ilyenkor további kezelésre nincs szükség.

    A keloidok megjelenése hasonlít a hipertrófiás hegekhez; piros, viszkető szövetburjánzást eredményeznek, ám sokkal agresszívebben viselkednek: gyakran fájdalommal járnak, illetve az egészséges szövetekre is átterjedhetnek, sőt a sebgyógyulás után még tovább is növekedhetnek. Keloidok például égési sérülést követően alakulhatnak ki, főleg az arcon, a füleken vagy a szegycsont bőrén jelenhetnek meg. Sajnos nem egyszerű gyógyítani ezeket, a kiújulás veszélye fenyegetheti az érintettet. Ezért a legjobb megoldás a megelőzés, vagyis a helyes sebkezelés- és ápolás.

    Kezelés

    Számos lehetőség közül választhatunk sebgyógyulási zavarok esetén:

    • a kortizon injekció megakadályozza a sebszövet burjánzását

    • kryoterápia vagyis az extrém hideg lefagyasztja a sebet

    • operáció (kimetszés, bőrátültetés, lézer, csiszolás)

    • Speciálisan ezek kezelésére kifejlesztett kötszer

    Sebkezelési centrumaink

    Kérjen időpontot vagy küldjön üzenetet

    Ha szeretne időpontot kérni rendelőinkbe vagy kérdése van felénk, kérjük válasszon a megfelelő űrlapok közül!

    Időpontkérés orvoshoz



      A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező

      Üzenetküldés sebkezelési centrumnak

        A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező