Mi okozza a lábszárfekélyt?
Keringési zavarok, érbetegségek, diabétesz, elhízás, bakteriális bőrfertőzés – csak néhány a leggyakoribb kiváltó okok közül. A fekélyek kialakulását fájdalom, feldagadó bőrfelület, sárgászöld folyadékszivárgás, valamint elszíneződés, bőrkeményedés jelzik. Ha nem fordítunk figyelmet a kezelésre, a tünetek súlyosbodhatnak, olykor súlyos bőr- és csontfertőzéshez, cellulitiszhez vezethetnek.
Kötözzünk sebet!
A lassan gyógyuló külső sérüléseknél a megoldás a megfelelő kötözésben rejlik. Az első lépés a sebkimetszés alapos folyamata: elengedhetetlen a fertőzések elkerüléséhez. Ezután az orvos a sejtekre nem veszélyes tisztító (gyakran szikes, sós) folyadékkal mossa át a sebet, mielőtt szorító kötést helyezne rá.
Utóbbi feladata, hogy nyomást fejtsen ki a fekélyen és környékén, élénkítse a vérkeringést a láb és a lábfej egész területén, megakadályozva a külső puffadást, illetve a további sebesedést. A többkomponensű kötszer (pl. kompressziós zokni és hagyományos szorító kötés) különösen akkor hatékony, ha utóbbit rugalmas pólyával helyettesítjük.
Az ideális védelem anatómiai szempontból alkalmazkodó, rugalmas anyagot jelent – vagyis a lábnak mozgathatónak, szinte teljes mértékben használhatónak kell maradnia. Nem hátrány továbbá, ha a viselet kényelmes, mivel a mindennapi teendőinket jó darabig ennek viselésével kell végeznünk.
Ezüstös megoldás
Amennyiben a fekélyeket súlyos fertőzés okozza, használhatunk ezüst-alapú kötéseket. A nanotechnológiás eljárás során készülő, speciális ezüstmolekulák hatásos védelmet jelentenek. Az effajta viseletnél az ezüsttel átitatott rostokat többnyire a seb külső felületére helyezik, így ugyanis közvetlenül a „frontvonalban” vehetik fel a kesztyűt a baktériumokkal szemben.
Biológiai védelem
Kutatások szerint az ún. aktív, biológiai jellegű védelem kifizetődő a hagyományos, passzív technológiával szemben: míg utóbbi csupán befedi a sebet, és felszívja az esetleges szivárgó váladékot, az aktív „öltözék” hatásosan stimulálja a sejteket a gyógyulás érdekében. Ezen felül a sejtes, szövetalapú anyagok nedves, nyirkos környezetet biztosítva gyorsítják a fekélyek eltűnését.
Egyéb eszközök
Habalapú, poliuretán viselettel szintén nedves, párás közeg hozható létre, ráadásul nagyszerűen alkalmazkodik a testfelülethez, ezáltal jelentősen megkönnyítve a mozgást is. Az algináttartalmú gélek, kenőcsök felszívják a felesleges váladékot, továbbá óvják a fekélyt a kiszáradástól. Rugalmasságuknak hála mindkettő nagyszerűen használható például az ezüstrostokkal módosított kötésekkel együtt.