Sebünk főként a macskák harapása által válhat fertőzötté az állat szájában élő baktériumok miatt. Még a kiscicák karmolását sem lehet félvállról venni. Habár nem tűnik súlyosnak egy kisállattól származó seb, ilyenkor is fennáll a bakteriális fertőzés lehetősége.
Mit tegyünk harapás/karmolás esetén?
Amennyiben a harapásból vagy karmolásból származó seb vérzik, gyakoroljunk nyomást a sérült területre kötszerrel vagy tiszta törölközővel, amíg a vérzés eláll. Ha megoldható, használjunk gumikesztyűt, hogy megvédjük magunkat a seb fertőződésétől. Ha a seb nem vérzik túl erősen, tisztítsuk meg vízzel és szappannal, de semmi esetre se dörzsöljük, mert roncsoljuk a szöveteket. Ezután tartsuk a sérült testrészt folyó víz alá néhány percig. Szárítsuk föl a nedvességet róla, majd takarjuk le steril gézzel vagy tiszta ruhával. Rögzítsük a kötszert légáteresztő, hypoallergén ragasztóval.
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha
a seb arcon, nyakon, kézen, lábon, vagy ízület közelében van
a vérzést nem tudjuk megállítani 10 percen belül közvetlen nyomásra
úgy tűnik, hogy a seb mély, nagy kiterjedésű, vagy súlyos sérülésekkel társul
a támadó állat kóbor vagy vadon élő vagy furcsán viselkedik
amennyiben a harapást okozó állat nem került beoltásra
a harapás vagy karmolás helye vörössé, forróvá, duzzadttá válik, és növekvő fájdalommal jár
gyermekünk a harapás után influenzaszerű tüneteket produkál (láz, fejfájás, rossz közérzet, étvágytalanság, nyirokcsomó duzzanat).
Az orvos ezután eldönti, milyen további kezelésre van szükség, például antibiotikum kúrára, tetanusz emlékeztetőre vagy veszettség elleni oltásra. Ez különösen fontos abban az esetben, ha a harapás az arcunkon ért bennünket vagy mélyebbre hatoló sérülésünk keletkezett.