Kisebb sebek esetén kevésbé szükséges a nedves környezet, a száraz sebkezelés is hatékony módszer, ám nagy kiterjedésű, illetve nehezen gyógyuló, krónikus sebeknél – gyógyulás szempontjából – a nedvesség megléte az ideális. De miért is jó ez?
A nedves sebgyógyítás elve szerint optimálisan nedves környezetet kell teremteni és fenntartani azt, hogy a bőr képes legyen megújítani magát. Ebben az állapotban ugyanis fokozott mértékben képesek a sejtek növekedni, osztódni és „helyezkedni”, ezzel elősegítve újabb szövetek képződését.
Bár úgy vélhetnénk, a varasodás azt jelenti, minden rendben zajlik a sebgyógyulás körül, ám valójában éppen megakadályozza, hogy a bőr begyógyuljon, és újra ép legyen. A var képződés miatt ugyanis a seb nehezebben záródik, így az új bőrszövet később alakul ki.
A sebváladék fontos szerepet tölt be a gyógyulás folyamán; szállítási közeget biztosít különböző bioaktív molekuláknak, például enzimeknek, növekedési faktoroknak és hormonoknak. A seb környékén lévő sejtek kommunikálnak egymással ezeken a közvetítő anyagokon keresztül ügyelve arra, hogy a gyógyító folyamatok összehangoltan működjenek. A sebváladék tehát megteremti az ideális feltételeket a különböző sejtek számára, hogy elpusztítsák a behatoló kórokozókat – baktériumokat, idegen testeket és nekrotikus (elhalt) szöveteket – csökkentve a fertőzések arányát.
Miért jó, ha biztosítjuk a sebek környezetének nedvességét?
-
Nedves feltételek mellett sebgyógyuláskor a nélkülözhetetlen vitaminok és tápanyagok jelenléte fokozódik, így a sejtek anyagcseréje és növekedése meggyorsul.
-
A megfelelő hőmérséklet hozzájárul a sejtek osztódásához
-
A nedves közeg kiváló a növekedési faktorok és immunsejtek számára
-
Védi a sebet a kiszáradástól és a varasodástól
-
Segíti a sebtisztulási folyamatot
Mik az előnyei a nedves sebkezelésnek?
-
A nedves sebkezelő termék megőrzi a seb rugalmasságát, hiszen nem képződik rajta var
-
Akár 50% -kal gyorsabb sebgyógyulást eredményez
-
Kisebb az esély a fertőzésre
-
Fájdalommentes kötszer eltávolítást tesz lehetővé anélkül, hogy az újonnan képződött szövetet felsértenénk
-
Szép gyógyulást biztosít – nem kell feltűnő hegekkel számolni
Emellett fontos kiemelni; minden sebápolás alapja a tisztítás, kötözés és meghatározott időnkénti kötéscsere. Az elhalt szövetek gátolják a gyógyulást. Ezért a sebet mindig tisztítsuk meg, hogy eltávolíthassuk ezeket a maradványokat.