Mi történik trombózis során?
A vérrögök, amelyek az elzáródást okozzák, leggyakrabban a mélyvénákban alakulnak ki, amelyekben jellemzően nagy százalékban az alsó végtagok érintettek. A vérrög leválhat, ilyenkor pedig elkezd sodródni a vérárammal. Ez okozhat igen komoly problémát is, akár embólia is kialakulhat.
Milyen tünetei vannak trombózisnak?
Trombózis esetén nagyon fontos, hogy a tüneteket minél előbb felismerjük és amint lehet, orvoshoz forduljunk. Ezáltal ugyanis megelőzhető és elkerülhető a nagyobb baj. A gondot az okozza, hogy trombózis tünetei sokszor nem egyértelműek, így jó tisztában lenni a kisebb jelekkel is. Az egyik legjellemzőbb panasz a lábdagadás, hiszen mivel a kialakult vérrög elzárja a véráramlás útját, aminek eredményeként ödéma keletkezik. Szintén tipikus tünet a végtag erőteljes fájdalma is, bár ez nem minden esetben jelentkezik. Szintén ide sorolandó a gyakori a végtag kékes-vörös színű elszíneződése is. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a vérrög csak a tüdőbe érve okoz panaszokat, ilyenkor légszomj, erős mellkasi fájdalom, köhögés jelentkezik. Ilyen esetben haladéktalanul mentőt kell hívni.
Mi okozhat trombózist?
A trombózis kialakulásának hátterében számos dolog állhat. A családi öröklődés mellett a hajlamot növelhetik bizonyos gyógyszerek szedése, de az alsó végtagokon végzett műtétek esetén is előfordulhat. Továbbá a láb hosszú ideig tartó mozdulatlansága is növeli a trombózis kialakulásának lehetőségét.
Hogyan előzhető meg?
A rendszeres mozgás, a kompressziós harisnyák alkalmazása és a rendszeres ellenőrzéseken való részvétel hatékony lehet a megelőzés terén.