Óhatatlan, hogy egy rossz mozdulat vagy baleset során az ember megsérül. Ilyenkor fontos tudni, hogy még a kisebb sebek is gondos ellátást igényelnek. Összegyűjtöttük, mi mindenre érdemes ennek kapcsán odafigyelni.
Finoman tisztítsuk a sebeket!
Már egy kisebb seb esetében is fontos, hogy hideg vízzel megtisztítsuk a sebet, eltávolítsuk róla a szennyeződéseket, majd fertőtlenítsük azt, ha szükség van rá. Hasznos lehet ilyen esetben antibiotikumos kenőcs használata, amely által csökkenthető a fertőzésveszély is. Bár sokak szerint jobban gyógyul az a seb, amely nincs bekötve, ha egy karcolásnál nagyobb a sérülés, mindenképpen óvni kell annak felületét. Ugyanis a var beszakadhat és a baktériumoknak is szabad utat engedhetünk ellenkező esetben.
A gyógyulás jelei
Amikor egy seb viszket, akkor az bizony a gyógyulás jele, ugyanis ezzel együtt a varasodás is megindul. Éppen ezért semmiképpen nem szabad ilyenkor vakarni a sebet.
Honnan tudhatjuk, hogy fertőzés áll fenn?
Természetesen a gondos sebápolás ellenére is fontos odafigyelni a fertőzések bizonyos jeleire. A bőrpír, a duzzanat, a sárgás váladék, a fokozott érzékenység és a láz tipikus jelei annak, hogy elfertőződött a seb.
Mikor kell orvoshoz fordulni sérülés esetén?
Amennyiben a vérzés nem áll el 5-10 perc alatt, valamint a seb mélyebb vagy hosszabb másfél centiméternél, nagy a fájdalom vagy állat okozta a sebet, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
A fiatalkori banális sebek sérülések, idősebb korban, egy-egy alapbetegség hatására komoly gondot jelenthetnek az embernek. Ilyenkor a sebek már nem […]
Hogyan kerülhető el a felfekvés? Az otthoni ápolás praktikái A felfekvés a hosszan tartó fekvés, ágynyugalom következtében kialakuló fekély, amely […]
A fekélyes depresszió és egyéb pszichológiai kihívások A fekély nem más, mint egy hosszan tartó, krónikus sebesedés, amely minimum hat […]
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező
A *-al megjelölt mezők kitöltése kötelező