Hogyan zajlik a sebgyógyulás normál esetben?
Ideális esetben egy sérülés gyógyulásának három része van. Először a seb még gyulladt és benne főleg alvadt vér van jelen, amely segíti a fertőzések elkerülését. Négy-öt nappal később a gyógyulás folyamata már a második szakaszba lép, ilyenkor már megjelenik a szabad szemmel is látható sarjszövet, valamint rugalmas váz körül elkezdenek „gyülekezni” a kollagén- és az elasztinrostok is. Végül pedig megindul az intenzív kollagénszál-képződés is, amely nyomán a seb lassan teljesen begyógyul. Ezt a természetes folyamatot érdemes kiegészíteni sebkezeléssel is, ugyanis ezzel számos fertőzés kialakulása elkerülhető.
Mi befolyásolhatja a sebek gyógyulását?
Amennyiben a fent vázolt folyamat mégsem zajlik le zökkenőmentesen, annak több oka is lehet. Egyrészt mindenképpen befolyásoló alaptényező e téren a seb mélysége. Emellett a sebgyógyulásra számos különböző tényező van hatással. Ilyen például a nem megfelelő táplálkozás miatt kialakult vitaminhiány, a vénás elégtelenség, de gyógyszer szedése is befolyásolhatja mindezt. Nem beszélve arról, hogy a kor is mérvadó ebből a szempontból; ugyanis minél idősebb valaki, annál lassabban hegednek be a sebei.
A nehezen gyógyuló sebek esetében intelligens kötszereket is érdemes lehet használni. Ezek segítségével úgynevezett nedves sebkezelést végezhetünk. Különféle változatai léteznek, amelyek a seb típusától függően tartalmazhatnak fertőtlenítő, baktériumölő szert – sokszor ezüst készítményt -, esetleg speciális szagkötőket – aktív szén formájában.
Mit kell tenni, ha nem gyógyulnak a sebek?
A test alapvetően arra törekszik, hogy minden sebet minél gyorsabban bezárjon, ám ha ez akadályoztatva van, mindenképpen érdemes szakembert felkeresni. Így ugyanis a kórelőzmények és a vizsgálatok nyomán fény derül arra, mit okozza a problémát.