Magas vércukorszint
A szükséges mennyiségű inzulin hiánya, vagy nem megfelelő hatása miatt kialakul a magas vércukorszint, a glükóz nem jut be a sejtekbe, károsítva így azok oxigén és tápanyagellátását, mely által a sérült szövetek regenerációja akadályozott. Az elhúzódó sebgyógyulás miatt a kisebb sérülésekből is fekély alakulhat ki, melynek eredménytelen kezelésekor válik szükségessé az amputáció.
Idegkárosodás (neuropátia)
A cukorbetegség nem csak az érrendszert érinti, hanem az idegkárosodásért is felelős. Leggyakrabban a lábszár, boka környéki idegek, a vese és szem erei és idegei károsodnak. A végtagot érintő idegkárosodás esetében érzéskiesés jelentkezik, melynek következtében észrevétlenül maradhatnak kisebb-nagyobb sérülések.
Csökkent vérkeringés
A magas vércukorszint fokozza az érelmeszesedés kialakulását. Az érfalakon lerakódott plakkok szűkítik az érfalat, ez által a vérkeringés lecsökken, és nem jut elegendő mennyiségű vér a szövetekhez. A sebgyógyulás egyik feltétele a megfelelő vérellátás, mely a diabétesz okozta fekélyek regenerációjában döntő jelentőségű.
Gyulladás
A sebgyógyulás ideje alatt a sérült szövetek környezete gyulladásban van. Ezen állapot cukorbetegség esetén fokozódik és csökkenti a seb gyógyhajlamát. Amennyiben hat héten belül sem történik javulás a sebgyógyulásban, akkor a seb már krónikusnak mondható.
Fertőzés
Cukorbetegség esetén az immunrendszer kevésbé ellenálló a különböző fertőzésekkel szemben. A magas vércukorszint kedvez a mikrobák elszaporodásának, továbbá a krónikus seb hajlamosabb a felülfertőződésre, mely ugyancsak nehezíti a sebgyógyulást.